Design and analysis of multi-protocol label switching networks
Çok protokollü etiket anahtarlama ağlarının tasarım ve analizi
  1. Tez No: 213156
  2. Yazar: AYŞE ŞENOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Servis saglayıcıları omurgalarını tasarlarken yüksek performansı saglama, ölçeklenebilirlik, dayanıklılık, yeni nesil teknolojilere uyum saglama gibi bir çok unsuru göz önünde bulundurmalıdırlar. MPLS bir çok servis saglayıcı tarafından bu özellikleri sagladıgı için tercih edilen bir teknolojidir. Ek olarak, servis saglayıcıların sunmak istedikleri, IP üzerinden ses, video ve TV uygulamaları, internet erisimi, katman 3 ve katman 2 vpn servisleri gibi hizmetler MPLS kullanılarak aynı omurga üzerinden verilebilir. MPLS, IP üzerinde ATM tasımaya imkan verir. Bu sebeple MPLS ayrıca ATM omurgaya sahip olan servis saglayıcılar için uygun bir teknolojidir. OSPF veya IS-IS dahili yönlendirme protokolü olarak MPLS agda kullanılabilir. Dahili yönlendirme protokolleri IP yönlendirme bilgisinin agdaki tüm diger yönlendiricilere dagıtılmasını saglar. BGP, servis saglayıcı AS'inin diger AS'ler ile haberlesmesini saglar. LDP, label bilgisini agdaki tüm yönlendiricilere dagıtır. LDP ag bilgisini OSPF ya da IS-IS'den ögrenir.
Özet (Çeviri)
Service providers must consider lots of factors while designing their backbone such as ensuring high performance, scalability, robustness, coping with new age technologies. MPLS is a preferred technology by most of the service providers because of the advantages in these topics. In addition, as using MPLS, different services which service providers want to offer, e.g. voice over IP, video and TV applications, internet access, point to point services, layer 3 and layer 2 vpn services can be provided in same network. MPLS reduces networking costs and improves speed and sorts of the services. MPLS enables carrying IP over ATM. MPLS is also convenient technology for the service providers having ATM backbones. OSPF or IS-IS can be used as an interior gateway routing protocol in an MPLS network. Interior gateway routing protocols are used to distribute the IP forwarding routes to all the routers in the network. BGP is used to communicate between the AS of the service provider and the different ASs. LDP distributes the label information to the all routers in the network. LDP learns the network information from OSPF or IS-IS.