Akıllı evler
Home area network
  1. Tez No: 201957
  2. Yazar: EROL ÖZÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ağları ve İnternet Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde bilgisayar teknolojisinden, eğitim alanından akıllı ev sistemlerine kadar her alanda faydalanılmaktadır. Ev içi ağlar alanında yıllardır bilgisayarlar kullanılmaktadır. Son yıllarda akıllı ev sistemlerinde de bilgisayarlar ve network iletişimi gündeme gelmiştir. Bu tezde önce akıllı ev sistemleri üzerinde incelemeler yapılmış, sistemin sağladığı avantajlar belirtilmiştir. Daha sonra akıllı evlerde bulunan dijital cihazların teknik özellikleri ve kontrolünden, son bölümde ise cihazların internet ulaşımı için gereken yapı anlatılmıştır. Akıllı ev sistemleri olarak nitelendirilen sistemler sayesinde; bir evin ısıtılması - soğutulması, ev ve çevre güvenliğinin sağlanması, yemek pişirme, garaj ve bahçe kapısının otomatik kontrolu, çocukların oyun alanlarının ve odalarının ofisinizden denetimi, ev hayvanlarının otomatik beslenmesi gibi birçok işlem sağlanabilmektedir. Tez çalışmamda kızılötesi aydınlatma kontrolu devresi dizayn edilmiştir. Bu tezin bize kazandırdığı insanların bir akıllı eve sahip olması için neler yapması gerektiği, kurulan kızılötesi devre ile de aydınlatma sistemlerinin uzaktan kumanda ile kontrol edilmesidir. Çağımızın en önemli yaklaşımlarından biri olan akıllı evlerdir. Sunmuş olduğu fırsatlar ile yaşamımızı çok kolay bir hale getirmiş bulunmaktadır. Bu sebeple network iletişiminin önemi bir kat daha artmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, computers are used in different areas including education and intellegent home sytems. Computers have also been used in home area network. Last years computers and network communications are popular in smart home systems. In this study; smart home systems are investigated and the advantages of these systems are stated. In the following part, technical features of home devices and controlling are mentioned in smart homes. And in the final action the construction essential for the İnternet connection of the devices is explained. With the system called smart home automation, the following applications are provided such as; heating and cooling of a house, the security of the house and the garden, cooking, the control of the children playing areas and the rooms from your office, and automatic feeding of the pets. In my thesis study; lighting control circuit has been designed with Irda. This thesis gains to us, what the people have to do getting a smart home, also being able to control lighting systems with Irda circuit. So that smart home which technologies? were explained to use. The most important approachs of time that one of smart home. Have been offered with opportunities are discovered our life is very easy. For this reason network communication importance is one time more increased.