Smarandache yarı halkaları
Smarandache semirings
  1. Tez No: 201993
  2. Yazar: AYŞE ÇÜRÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Smarandache Yarıhalkaları ile ilgili kavramları inceleyip bu yarıhalkalarla ilgili özellikleri analiz etmek ve konuyla ilgili yapılmış çalışmalara ilavelerde bulunmaktır. Yarıhalkalar, üzerlerindeki iki ikili işleme göre tanımlanan ve bir çok özelliklere sahip olan cebirsel yapılardır. Smarandache yarıhalkaları, yarıhalkalara göre daha kuvvetli cebirsel yapılara sahiptir. Her Smarandache yarıhalkası bir yarıhalkadır fakat her yarıhalka bir Smarandache yarıhalkası değildir. Bu çalışmada özellikle Smarandache sıfır bölen konusunda ilginç sonuçlar elde ettik. Bir yarıhalkada her sıfır bölenin bir Smarandache sıfır bölen olmadığını ispatladık. Çeşitli örneklerle konunun içeriğinin daha akıcı olmasını sağladık.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the notions related with Smarandache semirings and to analyse the properties of these semirings and to make additions to the studies about this project. Semirings are algebric structures with two binary operations which have several properties. Smarandache semirings have stronger algebric stuctures than semirings. Every Smarandache semiring is a semiring but not every semiring is a Smarandache semiring. In this work we study about especially Smarandache zero divisor. We prove that in a semiring every zero divisor is not a Smarandache zero divisor . We give several examples to make the concept lucid.