İzmir Körfezi'inde dağılım gösteren kancaağız pisi balığı (Citharus linguatula linnaeus, 1758)'nın bazı biyolojik özellikleri
Some biological features of spotted flounder Citharus linguatula (L., 1758) from İzmir Bay
- Tez No: 202066
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT TOĞULGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, İzmir Körfezi'nde kancaağız pisi balığının Citharus linguatula ,(L., 1758) bazı biyolojik özellikleri tespit edilmiştir. Ocak 2005?Mayıs 2006 tarihleri arasında, İzmir Körfezi'nden Egesüf Araştırma Gemisi'nden trol ağı ile aylık olarak toplam 2555 adet elde edilmiştir. Bireylerin I-VI yaş grupları arasında dağılım gösterdiği saptanmıştır. Minimum, maksimum ve ortalama total boy sırasıyla, 9.1, 23.9 ve 15.90±0.096 cm'dir. Minimum, maksimum ve ortalama ağırlık sırasıyla, 5.02, 105.34 ve 32.06±0.61 g'dır. Total boy-ağırlık ilişkisi esas alınarak hesaplanan boy ağırlık ilişkileri, W=0.005*L3.14, r= 0.98 olarak tespit edilmiştir. von Bertalanffy büyüme parametreleri tüm bireyler için Lt = 27.38 * [1-e-0.2142 (t+1.6353)] olarak hesaplanmıştır.Türün doğal ölüm oranı (M) dişi, erkek ve tüm bireyler birbirlerinden bağımsız olarak saptanmıştır.Bu oranlar sırasıyla, 0.31, 0.37 ve 0.33olarak hesaplanmıştır. Stoktan yararlanma düzeyinin belirlendiği E katsayısı tüm bireyler için 0.25 (E
Özet (Çeviri)
In this study, some biological features of spotted flounder Citharus linguatula L.,1758 were investigated from İzmir Bay. 2555 specimens were captured by R/V Egesuf by bottom trawl net between January 05-May 06. It is determined that the samples of population distributed between I-VI age groups. Minimal, maximal and mean total length were established as 9.1, 23.9 and 15.90±0.096 cm, respectively. Minimal, maximal and mean weights were found as 5.02, 105.34 and 32.06±0.61 g, respectively. The weight-length relationships and von Bertalanffy growth equations were calculated as W=0.005*L3.14, r= 0.98, Lt = 27.38 * [1-e-0.2142 (t+1.6353)]. Natural mortality rates (M) for female, male and all individuals were estimated respectively, 0.31, 0.37 and 0.33. The exploitation ratio (E) for all individuals were estimated for 0.25 (E