The reasons and suggested solutions of underdevelopment of thermal tourism in Turkey
Türkiye'de termal turizmin azgelişmişliğinin nedenleri ve öneri çözümler
  1. Tez No: 202134
  2. Yazar: FERYAL DAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞIN DEDEKORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Tourism, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Binaların giydirilmesi inaat sektörü için önemli bir uygulama alanıdır. Bilindii gibi giydirmenin ana amacı bina içi ortamı dı ortamdan yapının kullanım amacına uygun biçimde ayırmaktır. levsel açıdan bakıldıında, giydirme cepheyi su, rüzgâr, güne, ıık, sıcaklık ve soukluk gibi dı etkenlere karı bina içi ortamı koruyan, taıyıcı olmayan bina dı kabuu olarak tanımlamak mümkündür. Bunların yanında, giydirme cephenin estetik, ekonomik ve güvenlik amaçlarına da uygun olması gereklidir Bina cephe tasarımı yeni ina yöntemlerinin gelimesi, enerji tasarrufu baskıları, iç mekândaki koulların denetimi ve yeni malzemelerin gelitirilmesiyle daha karmaık bir hal almıtır. Gelien teknolojilerin inaat sektöründe analog üretim biçimlerini zorladıı görülmektedir. Analog üretin süreçleri teknik çizim ve çizimlerin yorumlanmasına dayanmaktadır. nsan yorumu sistemin temelini oluturmaktadır. Dier taraftan, bilgisayar destekli tasarım yoluyla sunulan yeni tasarım imkânları kartezyen düzlemin sınırlarının ötesinde tasarım araçlarını sunmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim süreçlerinin sayısal olarak yönetilen süreçlerle üretilmesi yapı sektörünün çözüm bekleyen önemli bir konusudur. Bina kimlii ve kullanımının önemli bir bileeni olan yapı kabuu sistemi bu süreçlerin uygulanması için önemli bir alandır. Üretim süreçleri, balantı detayları, dier yapı bileenleriyle ilikileri, balantı detayları gibi aamalar konunun çözülmesi gereken dier hususlarıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to find out the ways to use geothermal resources efficiently in the thermal tourism sector within the planning perspective. This thesis research has been conducted considering the related issues about thermal tourism such as national and global thermal tourism market assessments, the reasons of underdevelopment of thermal tourism in Turkey, and objectives of thermal tourism planning. In the analysis section, five thermal tourism centers licensed by the Ministry of Culture and Tourism are evaluated according to the technical, physical, and economic feasibility measures and the reasons of underdevelopment of thermal tourism are determined in the cases. In conclusion, the study tries to suggest some solutions to improve thermal tourism sector from the planning discipline?s perspective.