Designing and processing of porous Ti6Al4V cages for spinal surgery
Spinal cerrahide kullanılmak üzere gözenekli Ti6Al4V kafeslerin tasarlanması ve hazırlanması
  1. Tez No: 202162
  2. Yazar: ALPAY HIZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sinterlenmi Ti6Al4V toz alaım köpükler, %52-72 gözenek aralıında, küresel tozlar kullanılarak hazırlanmıtır. Gözenek oranını arttırmak için boluk yapıcı madde kullanılmıtır. Küresel toz köpükler (200-700 MPa ) basınçlarda souk preslenmi ve 1200 °C ? 1400 °C de 2, 4 ve 6 saat süresince sinterlenmitir. Sinterlenmi köpüklerin gözenek miktarları ve ortalama gözenek boyutları uygulanan presleme basıncı ve sinterleme sürelerine göre tespit edilmitir. Köpüklerin ortalama gözenek boyutları 94 ve 148 mm aralıında, kullanılan tozun ortalama tane boyutu ve presleme basıncına balı olarak deiim göstermitir. Sinterlenmi köpüklerin mukavemetinin, süngersi kemiin yerine geçmesi için yeterli olduunu göstermitir. Bunun yanında, %40 ve/veya daha düük gözenek oranına sahip tabletlerin mukavemetlerinin insan kortikal kemiinin mukavemetiyle kıyaslanabilir olduu belirlenmitir. Ti6Al4V spinal kafeslerin üretim parametrelerinin etkileride bu çalımada incelenmi olup; aratırmalarda 22 deneysel dizayn yöntemi üretimde en etkili parametreleri ön görmek için kullanılmıtır. Bu method ııında sinterleme sıcaklıı, basma basıncı ve kullanılan tanecik boyutu üretim üzerinde en etkili parametreler olduu tespit edilmitir. Dizayn aamasında Ti6Al4V spinal kafeslerin üzerine koruyucu gömlek tasarlanmıtır. Bu sayede malzemede keskin kenarlarda oluması muhtemel tozlama (parçacık kopması) probleminin önüne geçilmi olup; ekstra basma mukavemeti kazandırılmıtır.
Özet (Çeviri)
Ti6Al6V foam materials were prepared with spherical particles in range of 20- 90mm. Average porosity under various compaction pressure (200 MPa, 400 MPa, 500MPa, 600MPa, 700MPa), sintering temperature (1000oC-1400oC) and time (4h-6h) was observed in the range of 52%-72%. It was observed that sintered Ti6Al4V foam material can be potentially used for the spinal surgery. Furthermore, strength of the Ti6Al4V foam material in the porosity level of 40% is comparable with the human cortical bone. And also 22 Design of Experiment methods were used to investigate the major affective parameters during the processing of Ti6Al4V spinal cages. According to this investigation, sintering temperature, particle diameter and compaction pressure are the most affective parameters control the over all process of foam production. In the design process, protection case also designed for the foam material to put them inside of it. The reason of producing protection case is that eliminating the particle loosing from the sharp edges of the Ti6Al4V foam material.