Disinfection of liquid egg products by using UV light
Sıvı yumurta ürünlerinin ultraviole (UV) ışık ile dezenfeksiyonu
  1. Tez No: 202166
  2. Yazar: MEHMET REŞAT ATILGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN TARI, YRD. DOÇ. DR. FİGEN KOREL, YRD. DOÇ. DR. SEVCAN ÜNLÜTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sıvı yumurta ürünlerinin ultraviole dezenfeksiyonun sürekli akı sistemlerinde uygulaması, dier UV uygulamalarıyla kıyasla bir ilk tekil etmektedir. Bu çalımanın amacı, ısıl ilemden farklı olarak, UV-C ıınlarının sıvı yumurta ürünlerindeki mikrobiyal azalmayı incelemekti. Bu çalımanın alt balıkları olarak sıvı yumurta ürünlerinin reolojik, biyodozimetrik ve mikrobiyal azalma verimliliinin ayrı ayrı karakterizasyonu gösterilebilir. Taze ve pastörize sıvı yumurta ürünlerinin reolojik, fiziksel ve optik karakterizasyon sonuçlarına gore, yumurta beyazı ve karıık yumurtanın, sıcaklıa balı kalmaksızın Newtonian akı özellii sergiledii görülmütür. Yumurta sarısının 4 ºC ve 25 ºC lerde psüdoplastik davranı gösterdii, bununla birlikte pastörizasyon sıcaklıında reolojik davranıının zamana balı olarak tiksotropik yapı kazandıı bulgulanmıtır. Paralel ıın demeti aparatı ile UV dezenfeksiyon baz alınarak yapılan biyodozimetrik çalımalar sonucunda, sıvı derinliinin 0.153 cm, UV dozun 98 mJ/cm2 olarak ölçüldüü koullarda en iyi logaritmik mikrobiyal azalmanın (> 2-log) yumurta beyazında salandıı farkedilmitir. Yumurta sarısındaki maksimum inaktivasyon miktarı 0.675-log CFU/ml, bütün yumurtadaki maksimum inaktivasyon oranı da 0.316- log CFU/ml olarak bulunmutur. Patojen olmayan E.coli suunun sıvı yumurta ürünlerinde UV inaktivasyonunun, dorusal olmayan bir davranı gösterdii görülmütür. UV-C ıınlarının, ön dezenfeksiyon aamasında kullanılabilirlii veya ısıl olmayan baka bir dezenfeksiyon metoduyla seri bir ekilde kullanılarak yumurta ürünleri üzerindeki negatif etkilerinin en aza indirilebilirlii incelenmitir. UV-C ıınlarının devamlı akı UV reaktöründeki etkinlii, biyodozimetrik çalımaların sonuçları baz alınarak incelenmi ve maksimum 0.2 log CFU/ml azalma salanabilmitir. Devamlı akı UV reaktörünün inaktivasyon verimliliinin, biyodozimetrik denemelere göre çok daha düük olduu deerlendirilmitir. Bu verimsizlik, UV reaktörün uygun olmayan tasarımına balanmıtır. Sonuç olarak, UV reaktöründen kaynaklanan dizayn probleminin, yeterli UV ııının akıkan ürüne aktarılmasını önledii ve sistemin yeniden tasarlanmasının gerektii görülmütür.
Özet (Çeviri)
The application of UV treatment to continuous flow of liquid egg products is the initial study among the others. The objective of this study was to investigate the efficiency of UV-C radiation as a non-thermal pasteurization process for liquid egg products (LEPs). The outcomes of this study were evaluated from the rheological, biodosimetric and inactivation efficiency points of view. The results pertaining to rheological characterization, physical and optical measurements of the fresh and pasteurized LEPs indicated that liquid whole egg (LWE) and liquid egg white (LEW) showed Newtonian behavior within the range studied. Liquid egg yolk (LEY) exhibited pseudoplastic and time independent behavior in temperature ranges from 4 ºC to 25 ºC. But its rheological behavior was affected at pasteurization temperature and showed thixotropy and time dependent. The biodosimetric study based on the UV treatment of LEPs by using collimated beam apparatus pointed out that the best reduction (> 2-log) was achieved in liquid egg white (LEW) when the fluid depth and UV dose were 0.153 cm and 98 mJ/cm2, respectively. Maximum inactivation was 0.675-log CFU/ml in liquid egg yolk (LEY) and 0.316-log CFU/ml in liquid whole egg (LWE). The kinetics of UV inactivation of E.coli in LEPs was found nonlinear. Our results emphasize that UV-C radiation can be used as a pre-treatment process or combined with mild heat treatment to reduce the adverse effects of thermal pasteurization of LEPs. The efficacies of short wave ultraviolet light (UV-C) as a non-thermal process for LEW were investigated in the continuous flow UV reactor based on the result derived from the biodosimetric study. Maximum 0.2 log reduction was achieved after 5 cycle of operation. The efficiency of the UV light treatment in continuous flow UV reactor was found to be lower compared to bench-top studies. This is attributed to the problems caused by inefficient design of UV chamber. Results of these work showed that the UV reactor was designed poorly to supply enough UV irradiation exposure for all the fluid elements in the system. Redesigning of the system was suggested.