Farklı şelasyon solüsyonlarının kök kanal dentininin mikrosertliği ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different chelation agents on root canal dentin microhardness and surface roughness
  1. Tez No: 555449
  2. Yazar: CELALETTİN TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Farklı Şelasyon Solüsyonlarının Kök Kanal Dentininin Mikrosertliği ve Yüzey Pürüzlülüğü Üzerine Etkilerinin İncelenmesi Kök kanal tedavisinin başarısı, kanal preparasyonunun kalitesine, yöntemine, yeterli irrigasyona, dezenfeksiyona ve kök kanalının üç boyutlu olarak doldurulmasına bağlıdır. Bu çalışmanın amacı farklı şelasyon solüsyonlarının kök kanal dentin dokusunun mikrosertliği ve yüzey pürüzlülüğü üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada 60 adet maksiller kesici diş kullanılmıştır. Bütün dişlerin kronları mine sement sınırından elmas frez ile köklerinden ayrılmıştır. Diş kökleri elmas separe ile uzunlamasına ortadan ikiye ayrılmıştır. Elde edilen numuneler otopolimerizan akriliğe gömülmüş ve dişlerin dentin yüzeyleri zımparalanmıştır. 4 gruba ayrılan numunelerin şelasyon işlemlerinden önce mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmıştır. 1. gruba %17'lik Jel EDTA solüsyonu (JE), 2. gruba %17'lik Likit EDTA solüsyonu (LE), 3. gruba %20'lik Sitrik asit solüsyonu (SA) ve son gruba %7'lik Maleik asit solüsyonu (MA) 120'şer saniye uygulanmıştır. Şelasyon ajanlarının uygulanmasından sonra tekrar bütün örneklerin mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Different Chelation Agents on Root Canal Dentin Microhardness and Surface Roughness The success of endodontic treatment depends on the preparation method, adequate irrigation, disinfection, and three-dimensional obturation of the root canal. The purpose of this study was to evaluate the effect of four different chelation solutions on root canal dentin microhardness and surface roughness. In this study, 60 maxillary incisor teeth were utilized. All the crowns of the teeth were separated from their roots at the level of the cemanto-enamel junction by a diamond bur. The roots were divided longitudinally into two segments with a diamond saw. The samples were horizontally mounted in auto-polymerizing acrylic resin and the dentin surfaces were ground. The samples were divided into four groups and the microhardness and surface roughness values were measured before the chelating process. The following four treatments were applied to the samples for 120 seconds: 17% Gel EDTA solution, 17% Liquid EDTA, 20% Citric acid, and 7% Maleic acid. After the samples were treated with the chelating solutions, microhardness and surface roughness values were measured again.