27.05.2004 Tarih ve 5179 Sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararname'nin irdelenmesi
The Food Law No 5179, Dated, 27.05.2004, on Law on Adoption of the Amended Decree Having The Force of Law Concerning the Production, Consumption and Inspection of Food
- Tez No: 202247
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalısmamızda 5179 sayılı Kanun'u irdeleyerek gıda sektörü ve gıda sektörü açısından meydana gelen degisiklikler ve yenilikler belirlenerek, kanunun uygulamadaki etkinliginin nasıl ve ne sekilde olacagı çesitli görüsler alınarak belirlenmeye çalısılmıstır. Bu çerçeve kapsamında gıda sanayi tanımı ile baslanarak Türkiye'deki gıda sanayi durumu belirlenmistir. Gıda mevzuatının tanımı yapılarak gerekliligi belirtilmis, tarihçesi verilerek geçmisten günümüze kadarki gelisimi incelenmistir. Gıda hizmetlerindeki idari yapılanma ve bu kurumlarla gıda islerinin iliskileri açıklanmıstır. 560 sayılı KHK'nin yayınlanması ile meydana gelen gelismeler, KHK'nin genel yapısı, eksiklikleri belirtilmistir. 5179 sayılı Kanun'un yayımlanması ile yasanan gelismeler, kanun içerigi irdelenerek verilmis görüsler dogrulusunda degerlendirilmistir. Kanun kapsamında yönetmelikler incelenmistir. 5179 sayılı Kanun'un getirdikleri, yasanılan ve karsılasılan problemler incelenmis ve bunlarla ilgili çözüm önerileri sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study alterations and improvements about food sector were determined by examining the food law no.5179, effectiveness of the law on the law on the application was determined by taking some opinions. Food industry conditions were determined by starting the definition of the food industry. Importance of the eood regulations was defined by making definition ofit, improvements of it were examined by giving its history. Administarive constitutions of the food employements relation of this foundations with food works were explained. General structure of law on adoption of the amended decree having the force of law no. 560, its deficiences and resulting improvements after being emitted were specified. Improvements happening after emitting of the law no. 5179 were examined by opinions obtained from examining the contact of the law. Regulations scope of the law, were examined. Advantages and problems about the law no. 5179 were examined and proposals about solutions were offered.