Intelligent tutoring systems for education
Eğitim için akıllı öğretici sistemler
  1. Tez No: 202367
  2. Yazar: KORHAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TATYANA YAKHNO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akıllı öğretici sistemleri, bilgisayarları kullanarak bireysel öğrenme sürecinin avantajlarınısunarlar. Çoğu araştırmacıya göre akıllı öğretici sistemleri, zaman, mekan, sosyo-ekonomik veçevresel sınırlamalardan bağımsız olarak öğrenci performanslarını arttırabilir. Bu bağlamda,öğrencilerin öğrenme yeteneklerini arttırabilecek yazılımların geliştirilebilmesi için araştırmalarhızla devam etmektedir.Akıllı öğretici sistemlerinin karakteristik özelliklerini incelemeyi amaçlayan bu tezde, lisansve yüksek lisans düzeyinde matematik eğitimi sağlayan bir akıllı öğretici sistem geliştirilmiştir.MathITS adı verilen bu sistem temel olarak kavramsal harita modeli üzerine kurulmuştur vebundan dolayı tezde daha çok öğrenci modeli üzerine odaklanılmıştır. Matematiksel sembollerinve notasyonun kolaylıkla ifade edilebilmesi amacıyla bilgi gösterimi için LaTeX simgelemikullanılmıştır. Sistem içinde uzman sistem olarak Mathematica düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Intelligent Tutoring Systems (ITS) provide the benefits of one-on-one instruction usingcomputers. ITSs can get up the performance of the students overcoming space, time,socioeconomic and environmental restrictions, according to lots of researchers. In this sense, theprogress of researches to developed more effective programs to test and enhance the learningperformance of students continues rapidly.In this thesis, which aims to examine some characteristic properties of ITSs, an intelligenttutoring system for mathematics education at undergraduate and graduate level, has beendeveloped. The developed system, which is called as MathITS, is based on conceptual mapmodeling. Hence, the thesis focuses on student modeling of system principally. Knowledgerepresentation in the system is based on LaTeX notation to represent the mathematical symbolsand notation easily. The Mathematica Kernel is used as an expert system in MathITS.