İçme ve kullanma suyu şebekelerinin genetik algoritmayla boyutlandırılması
Design of urban water distribution system by using genetic algorithm
- Tez No: 202366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İçmesuyu sistemlerinin tasarımında kullanılan formülasyonların üstel işlevlerden oluşması ve sistemlerin bilinmeyenlerinin fazla olmasından ötürü, matematiksel çözüm zahmetli ve zaman alıcı olmaktadır. Bununla birlikte, bir sistemin tasarımında hidrolik açıdan kabul edilebilir sınırlar içinde kalan onlarca çözüm bulunabilmektedir. İçmesuyu sistemlerinin tasarımı için oluşturulan denklem sistemleri lineer denklemler olmadığından, çözüm kümesine ulaşabilmek için çeşitli matematiksel yaklaşım yöntemleri kullanılmaktadır. Bilgisayar programlarının geliştirilmesi ile birlikte, içmesuyu sistemlerinin tasarımında değişik bilgisayar programları geliştirilmiştir. Bu yöntemlere, evrimsel gelişimi dikkate alarak çalışan, genetik algoritma yöntemini de katmak olanağı vardır. Genetik algoritma, herbiri problemin farklı çözümünü oluşturan toplumun, çaprazlama ve mutasyon gibi evrimsel parametreleri kullanarak gelişimi ile en iyi çözümün oluşturulması esasına dayanan bir eniyileme yöntemidir. İçmesuyu sistemlerinin çözümü için genetik algoritma kullanılırken, öncelikle her bir boru bir geni simgeleyecek biçimde oluşturulmaktadır. Belirli sayıda bireyin oluşturulduğu toplum, evrimsel gelişime tabi tutulmaktadır. Evrimsel gelişimin sonucunda, diğer bir deyişle maksimum jenerasyona kadar, en iyi birey belirlenerek eniyileme yapılmaktadır Bu çalışmada, Fortran programlama dili kullanılarak ölü noktalar yönteminin genetik algoritma ilkelerine bağlı olarak çalıştığı bir program yazılmış, Salihli/Manisa İçmesuyu sisteminin 3 no.lu şebekesi bu program aracılığıyla ve farklı genetik operatör değerleri yardımıyla tasarımlandırılmıştır. Genetik algoritma operatörlerinin değişiminin sonuçları nasıl etkilediği incelenmiş, mevcut proje değerleri ile programla tasarımlanan sistem birlikte değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Genetik algoritma, içmesuyu sistemleri, eniyileme yöntemleri
Özet (Çeviri)
Mathematical solution of water distribution systems is difficult and time consuming because of the fact that formulations used for the design of water distribution systems include exponential functions and have a lot of unknowns. In addition to this, there are a lot of solutions that are hydraulically acceptable. The equations for the desining of water supply systems are not linear. Therefore, to achieve the set of solution, various mathemaical approach-methods are used. Development of computer technology has been the source of the development of various computer programs. It can be said that one of the most important popular method is genetic algorithm (GA) which is a form of theory of evolution. GA uses Darwin?s theory of evolution. The theory says that the most stronger one will survive. The GA is depending on the hierarchy. First one is, the population is random, secondly, crossings shall occure, and in the third place, it is subject to mutation. By using of GA for the solution of water supply systems, firstly, each pipe is so designed that it symbolizes one gen. A population composed of a certain amount of gens is subject to an evaluational development. At the end of the evaluational development, with also another saying, up to the end of maximum generation, the most appropiate individual is determined optimizingly. In this study, a program in Fortran-language for concerned problem has been developed, and used for the solution of water distribution system of the small city Salihli/Manisa in Turkey. The cited program has been run for several times by using different genetic operators, and the results have been evaluated. Keywords : Genetic algorithm, water distribution systems, optimization methods