Spectral estimates for fractional Schrödinger operators and torsional rigidity
Kesirli Schrödinger operatörleri için spektral hesaplar ve burulma rijitliği
  1. Tez No: 970669
  2. Yazar: SEDEF ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez, spektral teoriyle ilgili üç farklı konunun ayrıntılı bir analizini sunmaktadır. İlk bölüm, $\delta$-köşe koşullarına sahip metrik çizgelerdeki Laplasyenler için \emph{burulma fonksiyonu} ve bunun $L^1$-normu olarak bilinen burulma rijitliğini incelemektedir. Burulma rijitliğinin varyasyonel bir karakterizasyonu sağlanmış ve cerrahi prensipler geliştirilmesine olanak tanıyan Hadamard tipi formüller türetilmiştir. Bu prensipleri kullanarak, burulma rijitliği için üst ve alt sınırlar belirlenmiş ve belirli çizge sınıfları içinde burulma rijitliğini maksimize eden ve minimize eden çizgeler tespit edilmiştir. Ek olarak, $\delta$-köşe koşulları bağlamında olası Kohler-Jobin tipi eşitsizlikler araştırılmıştır. Tezin ikinci bölümü, Neumann sınır koşulları ile tanımlı kesirli Schrödinger operatörünün rezonans dışı özdeğerlerinin asimptotik davranışına odaklanmaktadır. Kesirli Schrödinger operatörünün özdeğerlerinin, kesirli Laplasyen operatörünün özdeğerlerine giderek daha fazla benzediği dikkat çekici bir yakınsamayı ortaya koyan bir asimptotik formül türetilmiştir. Üçüncü bölümde, matris potansiyelli kesirli Schrödinger operatörü \( (-\Delta)^{\ell} + \mathsf{V}(x) \quad (\frac{1}{2}<\ell<1) \) ile ilişkili tek rezonans domainine ait Bloch özdeğerlerinin asimptotik davranışını inceliyoruz; bu alan, rezonans domaininin bir alt kümesidir ve yaptığımız analiz, tek rezonans domaininin asimptotik olarak tüm rezonans domaininde tam ölçüye yaklaşmakta olduğunu gösterdiğinden incelemeye değerdir. Enerji seviyeleri arttıkça, özdeğerlerin bir Sturm-Liouville operatörünün özdeğerleriyle ilişkili olduğunu gözlemliyoruz ki bu özellikle dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a detailed analysis of three distinct topics in spectral theory. The first part investigates the \emph{torsion function} and its $L^1$-norm, known as the torsional rigidity, for Laplacians on metric graphs with $\delta$-vertex conditions. We provide a variational characterization of torsional rigidity and derive Hadamard-type formulas, which lead to the development of surgical principles. Using these principles, we establish upper and lower bounds for torsional rigidity and identify graphs that maximize and minimize torsional rigidity within specific graph classes. We also explore Kohler-Jobin-type inequalities under $\delta$-vertex conditions. The second part of the thesis focuses on the asymptotic behavior of non-resonance eigenvalues for the fractional Schrödinger operator under Neumann boundary conditions. We derive a precise asymptotic formula that reveals a remarkable convergence: as the system evolves, the eigenvalues of the fractional Schrödinger operator increasingly resemble those of the fractional Laplace operator. In the third part, we examine the asymptotic behavior of the resonance Bloch eigenvalues of the fractional Schrödinger operator with matrix-valued potential, involving the fractional powers of Laplacian, \( (-\Delta)^{\ell} + \mathsf{V}(x) \) with \( \frac{1}{2} < \ell < 1 \) when the eigenvalues of unperturbed operator belong to single resonance domain, a subset of the resonance domain. Since our analysis shows that the single resonance domain asymptotically approaches full measure within the entire resonance domain, it is worthy of examination. As the energy levels increase, we observe that the eigenvalues are related to those of a Sturm-Liouville operator, which is particularly noteworthy.