Multi-protocol label switching and MPLS VPN solutions
Çok protokollü etiket anahtarlama ve MPLS sanal özel network çözümleri
- Tez No: 202399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı MPLS kullanımının nedenleri ve Sanal Özel Ağlarda (VPN) ne gibi avantajlar sunduğunun incelenmesidir. MPLS, IP paketlerine bazı bilgiler içeren etiketler eklenerek paketlerin networkde gönderilmesini daha efektif yapmak için geliştirilmiştir. Bu etiketler 3. katman ve 2. katman başlıkları arasına yerleştirilirler, frame temelli 2. katman teknolojilerinde sanal yol tanımlayıcısı (VPI), cell temelli teknolojilerde de sanal kanal tanımlayıcısında bulunurlar. MPLS 2. katman anahtarlama teknolojisi ile 3. katman yönlendirme teknolojisinin birleşimidir. MPLS'in birinci amacı esnek bir network oluşturarak performansı ve kararlılığı arttırmaktır. Trafik mühendisliği ve sanal özel networkler bu amacın içindedirler ve servise kalitesi ve çoklu servis sınıfları bu sayede gerçekleşir. Mpls ayrıca etiket anahtarlamalı yolların (LSP) tünellerini VPN datayı enkapsüle etmek için kullandığından esnek ve zarif bir VPN çözümü sunar. VPNler müşterilerine basit best effort IP servisi üzerinden ek özellikler verir. Bu özellikler sayesinde de internet servis sağlayıcılarına daha iyi hizmet sunma imkanı ve daha fazla kazanç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is; why we use MPLS and what advantages that it provides in Virtual Private Networks (VPNs). MPLS is an improved method for forwarding packets through a network using information contained in labels attached to IP packets. The labels are inserted between the Layer 3 header and the Layer 2 header in the case of frame-based Layer 2 technologies, and they are contained in the virtual path identifier (VPI) and virtual channel identifier (VCI) fields in the case of cell-based technologies such as ATM. MPLS combines Layer 2 switching technologies with Layer 3 routing technologies. The primary objective of MPLS is to create a flexible networking fabric that provides increased performance and stability. This includes traffic engineering and VPN capabilities, which offer quality of service (QoS) with multiple classes of service (CoS). MPLS also provides a flexible and elegant VPN solution based on the use of LSP tunnels to encapsulate VPN data. VPNs give considerable added value to the customer over and above a basic best effort IP service, so this represents a major revenue-generating opportunity for SPs.