Balçova jeotermal sahasının hidrotermal alterasyon verilerinin değerlendirilmesi
The assessment of the hydrothermal alteration data of the Balçova geothermal field
  1. Tez No: 202410
  2. Yazar: MİNE ALACALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YILMAZ SAVAŞÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalıma alanı zmir'in 10 km batısında bulunan Balçova Jeotermal Alanı ve çevresini kapsamaktadır. Bölgede litolojik istif, alttan üste doru, Üst Kretase yalı zmir Flii, Miyosen yalı Yeniköy Formasyonu, Pliyosen yalı Cumaovası Volkanitleri, Kuvaterner yalı yamaç molozu ve alüvyon eklindedir. Balçova Jeotermal Sahası ülkemiz için oldukça önemli bir saha olduundan, daha önce pek çok aratırmacı tarafından çalıılmıtır. Tüm bu çalımaların incelenmesi bu teze de ıık tutmutur. Balçova Jeotermal Sahası'nın yapısal, hidrojeolojik, jeokimyasal özellikleri irdelenerek, jeotermal potansiyel ile ilikileri aratırılmıtır. Sahada bulunan derin sıcak su kuyularından örnekler alınmı ve Aquachem 3.70 adlı bilgisayar programından elde edilen grafiklerin yardımı ile suların sınıflaması yapılmıtır. Sıcak su kuyularının kuyu logları incelenerek, uygun görülen derinliklerden kırıntılar alınmı, petrografik ve hidrotermal alterasyon yönünden incelenmitir. Bu aamalar sonucunda sahada montmorillonit + kaolinit zonu (100-1500C), geçi zonu (150-2000C) ve klorit + illit zonu (200-2500C) eklinde 3 adet hidrotermal alterasyon zonu belirlenmitir. Belirlenen bu zonlar daha önce sı kuyulara yönelik yapılan hidrotermal alterasyon çalımaları ile de uyum göstermektedir. Örneklere kimyasal jeotermometreler uygulanarak, 240 santigrat dereceye varan sıcaklıklar elde edilmitir. Tüm veriler korole edilerek çizilen hidro-isoterm haritası ile sahanın olası jeotermal potansiyel sınırları, sahadan alınabilecek en yüksek sıcaklık ve jeotermal sahanın uzanımı yorumlanmıtır.
Özet (Çeviri)
The studied area, Balçova Geothermal Field, is located 10 km western part of zmir. The lithology in the field, from oldest to youngest, are the Upper Cretaceous zmir Flysch, Miocene aged Yeniköy Formation, Pliocene aged Cumaovası Volcanites, Quaternernary alluvium and debris flows. Balçova Geothermal Field is a very important field in our country and has been studied by many researchers and scientists. All these studies have also guided this thesis. By examining the structural, hydrogeological, geochemical properties of the Balçova Geothermal Field, relationship between these and geothermal potential of the field has been searched. Hot water samples have been taken from the deep wells present in the Balçova Geothermal Field. The analysis of the samples have been run in the computer program named ?Aquachem 3.70? and classified by the diagrams obtained. After examining the well-logs of several deep wells, cutting samples and well-cores have been taken from the appropriate levels and studied by the means of petrology and hydrothermal alteration. As a result; 3 zones have been determined in the field. These are; montmorillonite + kaolinite zone (100-200°C), transition zone (150-200°C) and chlorite + illite zone (200-250°C), matching with the former shallow well alteration studies. By applying chemical geothermometers to the samples, maximum 240°C of a temperature is obtained. From the hydro-isotherm map of the field, drawn by correlating the whole data, possible geothermal boundary, possible maximum temperature and extension of the geothermal field have been interpreted.