Determination of dependence structure by graphical tools
Bağımlılık yapısının grafiksel yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 202411
  2. Yazar: ZEYNEP FİLİZ EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM EGE ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ki degiskenli veri setleri için korelasyon gibi yerel bagımlılık ölçüleri, degiskenler arasındaki karmasık bagımlılık yapısını göstermede yetersiz kalır. Bu iki degisken arasındaki karmasık bagımlılık yapısını ortaya çıkartabilmek için yerel bagımlılık ölçüleri ve özellikle de grafiksel yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalısmada iki degiskenli dagılımların bagımlılık yapısı incelenmektedir. Çalısmada, bagımlılık yapısını incelemeye yarayan, chi-plot, yerel bagımlılık haritası ve Kendall-plot adındaki üç farklı grafiksel yöntem incelenmistir. Bu yöntemler tanıtıldıktan sonra chi-plot ve yerel bagımlılık haritası, gerçek ve türetilmis veri setlerine uygulanarak örnekler yapılmıstır. Grafikler ücretsiz bir yazılım olan GNU kullanılarak çizdirilmistir. Bu örnekler ile chi-plot ve yerel bagımlılık haritasının uygulama olanakları gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
For bivariate data set, global dependence measures, such as correlation, can not reflect the complex dependence structure of two variables. In order to understand the complex dependence structure of two variables, local dependence measures and particularly graphical methods are being used. In this study, determination of local dependence structure of bivariate distribution is discussed. Three local dependence graphs, called chi-plot, local dependence map and Kendall-plot are mentioned in this study. After the introduction of these graphs; chi-plot and local dependence map are applied to different data sets. In order to draw plots, free software, GNU is used. These data sets contain simulated and real data. With these examples the feasibility of the local dependence graphs is exhibited.