İzmir ve çevresindeki eski taş ocaklarının rekültivasyonu ve rehabilitasyonu
Recultivation and rehabilitation of stone quarries in İzmir and its round
- Tez No: 202432
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, açık maden işletmelerinde ekolojik dengenin sağlanmasında bilgisayar programından yararlanılmasıdır. Bu tez çalışmasında önce açık ocak madenciliği ile etkileşimi ile teknoloji tarafından doğal dengenin bozulması anlatılacak, sonra da bozulan arazinin ekolojik, topoğrafik ve hidrolojik açıdan eskiye en yakın duruma getirilmesinde izlenebilecek yollar özetlenerek, onarım sonrası olası kullanım şekillerine örnekler verilmiştir. Çalışma sahasının rekültivasyon dizaynı için bilgisayar destekli tasarım yapılmıştır. Ayrıca açık maden ocaklarındaki oluşan olumsuz durumları ortadan kaldırmak için alınması gereken hukuki önlemler ele alınmış ve Türkiye' deki Çevresel Etkinlik Değerlendirmesi gelişmeleri, Çevresel Etkinlik Değerlendirmesi içeriği ve madencilikle alakalı mevzuatlar ele alınmıştır. Çalışmada, arazi verileri bilgisayar programına aktarılarak rekültivasyon yapımına uygun gelecekte alacağı son hali çizilmiş, alternatifler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is using a computer program to obtain natural balance in open pit mines. In this study of master thesis, firstly open pit mine site with its contact and corruption of natural balance by technology will be explained. Then the ways, which are followed for becoming to its old position of deformed areas about ecological, topographical and hydrological side, had been summarized, examples of using methods after development of natural area against its old position had been given. For working area?s recultivation designing, computer aided design had been done. For eliminating of open pit areas? disadvantages positions needed legal procedures Environmental Assessment Projects? developments in Turkey, Environmental Assessment Projects content and subjects about mining had been examined. In this thesis, field datum had been transferred to computer program and it had been drawn to appropriate for studying the eldest form of recultivation in the future, alternatives had been proposed.