Investigation of heavy matal fractions in surface sediments from Bakırçay and Gediz rivers
Bakırçay ve Gediz Nehri yüzey sedimentlerinde metal fraksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 202433
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KÜÇÜKSEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Kimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Metallerin toksik etkileri ve birikim göstermelerinin su ekosisteminin agır metallerden ileri gelen kirliliginde ciddi payları oldugu varsayılmaktadır. Suda bulunan metalin yol açtıgı hasar ve toksik etki kimyasal formuna baglı oldugundan metalin farklı formlarının miktarlarının tayini total metal konsantrasyonlarının saptanmasından daha anlamlıdır. Gediz ve Bakırçay Nehirlerindeki bes istasyonda Ocak (yagıslı mevsim) ve Temmuz 2004 (kuru mevsim) dönemlerinde yüzey sedimentleri toplanmıstır. Türkiye'nin batısında yer alan Gediz ve Bakırçay Nehirlerinden toplanan sediment örneklerinde yedi elementin (Pb, Cr, Cu, Mn, Zn, Ni, Fe) dagılımının tayini için bes basamaklı ardısık ekstraksiyon islemi uygulanmıstır. Ayrıca örnekleme istasyonlarında total metal (Hg, Cd, Pb, Cr, Cu, Mn, Zn, Ni, Fe) konsantrasyonları da ölçülmüstür. Total metal konsantrasyonları ile bes farklı fraksiyondan elde edilen konsantrasyonların toplamı karsılastırıldıgında sonuçların yakın oldugu bulunmustur. Gediz Nehri'nde Cd, Cr, Zn, Pb, Ni ve Mn konsantrasyonları, Bakırçay'da ise Cd, Pb, Zn seviyeleri endüstriyel aktiviteden dolayı yüksek ölçülmüstür. Zn, Cr, Cu, Ni, Pb ve Fe metalleri sedimentin son (residual) fraksiyonunda bulunurken Mn indirgenebilen fraksiyona baglanmıstır.
Özet (Çeviri)
The pollution of aquatic ecosystem by heavy metals has assumed serious proportions due to their toxicity and accumulative behavior. The toxicity and fate of the water borne metal is dependent on its chemical form and therefore quantification of the different forms of metal is more meaningful than the estimation of its total metal concentrations. Surface sediments were sampled on January (rainy season) and July 2004 (dry season) at five sampling stations from the rivers. A five-step sequential extraction procedure was applied for the determination of the distribution of seven elements (Pb, Cr, Cu, Mn, Zn, Ni, Fe) in sediment samples collected at two rivers, Gediz and Bakırçay, located in western Turkey. Total metal (Hg, Cd, Pb, Cr, Cu, Mn, Zn, Ni, Fe) concentrations were measured at the sampling stations. The accuracy evaluated by comparing total trace metal concentrations with the sum of the five individual fractions proved to be satisfactory. The results of total metal concentrations showed high concentrations of Cd, Cr, Zn, Pb, Ni and Mn in Gediz and Cd, Pb, Zn in Bakırçay, undoubtedly as a result of contamination from the industrial activity. Large fractions of Zn, Cr, Cu, Ni, Pb and Fe were associated with residual fraction of sediment, whereas Mn was reducible fraction