Multi-period, multi-product aggregate planning model in an industrial firm
Endüstriyel bir firmada çok dönem ve çok ürün için uzun dönemli kaynak planlaması
  1. Tez No: 202467
  2. Yazar: BUKET VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma endüstriyel bir firmanın uzun dönemli kaynak planlaması sisteminin modellenmesini ve gerçek veriler ile modelin uygulamasını içermektedir. Günümüzün modern sanayi koşullarında bir firmanın rekabetçi olabilmesi için kaynak planlaması hayati önem taşımaktadır ve en etkin bir biçimde uygulanması gerekmektedir. Firmaların istenen ürünü meydana getirmede kullandıkları kaynakları etkin bir biçimde kullanması toplam maliyetlerini en aza indirgemede ve böylelikle toplam karlarını da en üst düzeye çıkarmalarında gereklidir.İşte bu kaynakların etkin kullanımı ile ilgili verilecek uzun dönemli kararlar gerçek sistemleri yansıtan uzun dönmeli kaynak planlaması modelleri ile verilebilir. İşte bu çalışma bir firma için en uygun uzun dönemli kaynak modelinin bulunması ve uygulanması amacıyla yazılmıştır.İlk önce genel olarak planlama sistemleri ve detaylı olarak da uzun dönemli kaynak planlaması ile ilgili tanım ve bilgiler verilmiş, daha sonra da uzun dönemli kaynak planlamasının yöntemleri tanıtılmıştır.Ayrıca, bu yöntemlerde girdi olarak kullanılan planlamayla ilgili maliyetler,talep değerlerinin tahmin edilmesi gibi konulara da yer verilmiştir. Son olarak, firma için en uygun yöntem olarak doğrusal programa modelleri seçilmiş, firmanın gerçek şartlarına göre modeller kurulmuş ve bu modeller uygun bir doğrusal programlama paket programı ile çözülmüş ve nihai amaç olan toplam maliyeti en aza indirgeme sonucuna ulaşmak için firmanın uygulaması gereken strateji ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about modeling the long-term planning system of an industrial firm and implementation of this aggregate planning model. Planning activities are vital for a firm that desires to be competitive in modern industrial conditions. The most productive use of inputs to make the desired output is necessary to minimize the total cost and achieve the maximum profit. Long term decisions about input variables of a firm can be given by aggregate plans that reflect the real systems. This study is written with the aim of finding the best model of aggregate planning activity in an industrial firm. Firstly, planning activity in general and aggregate planning procedure in detail are studied. Then, the most common aggregate planning techniques and necessary input data like costs relevant with aggregate planning or issues of forecasting the demand are considered. Lastly, implementation of one of these aggregate planning techniques that is most convenient for the firm is considered for the planning system of the industrial firm and the models are solved in a linear programming language to find the objective function that is minimizing the total cost of the industrial system.