Genetik algoritma yardımıyla sismik ters çözüm
Seismic velocity inversion with genetic algorithm
  1. Tez No: 202481
  2. Yazar: TANER ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDENİZ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalısmanın amacı genetik algoritma yönteminin sismik veriler üzerine uygulanıp uygulanamayacagı ve ne kadar basarı göstereceginin arastırılmasıdır. Çalısmada sismik travel time verileri basit genetik algoritma yöntemi ve en küçük kareler yöntemi üzerine uygulanmıs ve sonuçlar irdelenmistir. Kare seklinden olusan iki adet blok mekanizma üzerinde yapılan ve kayıt sürelerini temel alan çalısmada blokların sismik hızları her iki yöntem yardımıyla bulunmustur. Ayrıca yine model yapısı ve varıs süreleri sabit kalmak kosulu ile boyutlar küçültülmüs ve uygulamalar tekrarlanıp sonuçlar karsılastırılmıstır. Arastırma sonucunda genetik algoritma ile ters çözüm isleminin baslangıç seviyelerde ve basit modeller üzerinde basarılı sonuçlar ortaya koydugunu göstermektedir. Genetik algoritmaların daha kompleks yapılar ve modeller için nasıl sonuçlar verecegi arastırılmalı ve konunun daha ileri seviyelere tasınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate if the genetic algorithm method can be applied or not on seismic data and how successful it will be. In this study seismic travel time data were applied on genetic algorithm and least squares methods and the results were examined. The model is made up from two square blocks. We used travel time data for the model. We calculated seismic velocity of the two blocks related to this data and we used genetic algorithm and least squares methods when we calculated the velocity of the blocks. Besides, we decreased the dimensions keeping the model structure fit and travel time, we repeated the applications and compared the results. At the end of the research, seismic inversion with genetic algorithm process gave us successful results on beginner levels and basic models. Seismic inversion with genetic algorithm should be researched for more complex configurations and upper level models.