Chemically enhanced wastewater treatment
Kimyasal atık su arıtımının geliştirilmesi
- Tez No: 202509
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECDET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kimyasal atıksu arıtım yöntemleri, kolay işletme, hızlı işletmeye alınma ve nispeten daha yüksek verimler elde etme gibi özelliklerinden ötürü son zamanlarda daha fazla ilgi hak etmektedir. Bu çalışmanın amacı, kimyasal arıtma yöntemlerinin giderim verimlerinin geliştirilmesini sağlamak ve kimyasal arıtmayı evsel atıksu arıtımı için daha uygun hale getirmeye çalışmaktır. Çalışmalar sırasında, kireç, kaolin, dolomitik kireç ve ferik klorür'ün arıtma performansları incelenmiştir. Bunun yanında, kireç ve sodyum hidroksit; kireç ve magnezyum hidroksit birleşik yöntemleri de atıksu arıtımında birer arıtma seçeneği olarak incelenmiştir. Buna ek olarak, çökeltim mekanizmasının arıtma performansına etkisi araştırılmış ve her seçeneğin arıtma performansı ayrı ayrı ortaya konmuştur. Optimum kimyasal madde dozu belirlemede kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ölçümleri kullanılmıştır. KOİ' nin yanında, pH, bulanıklık, renk, askıda katı madde, fosfat fosforu, toplam azot, çamur hacim indeksi ve fekal koliform parametreleri de örnekler için incelenmiştir. Sonuç olarak; kireç, dolomitik kireç, kireç & sodyum hidroksit ve kireç & magnezyum hidroksit`e dair sonuçlar, bu malzemelerin evsel nitelikli atıksuların kimyasal arıtılmasında kullanılmasını desteklemektedir. Buna ek olarak, kimyasal arıtma yöntemlerinin evsel nitelikli atıksuların arıtılması amacı için elverişli bir seçenek olduğu ve alternatif bir arıtma yöntemi olarak dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemical wastewater treatment methods deserve more attention recently due to easy operation, quick startup, and relatively better efficiencies. The aim of this study is to achieve an enhancement in the removal efficiencies of the chemical treatment methods and to make the chemical treatment more convenient for the municipal wastewater treatment. During the studies, the treatment performances of lime, kaolin, dolomitic lime and ferric chloride were studied. Besides mixed chemicals, namely lime and sodium hydroxide and lime and magnesium hydroxide were also experienced as coagulants in chemical treatment. In addition, the effect of sedimentation mechanism on treatment performance has been investigated and the treatment performance of each stage was determined separately. Chemical oxygen demand (COD) has been used as control and performance indicator parameter. Besides COD, pH, Turbidity, Color, Suspended Solids, Phosphate Phosphorus, Total Nitrogen, Sludge Volume Index and Fecal Coliform parameters were also measured for the samples. Consequently, experimental results conducted for lime, dolomitic lime, lime & sodium hydroxide and lime & magnesium hydroxide encourage the use of these materials for chemical treatment of municipal wastewater purpose. Additionally chemical treatment methods are found as an adequate treatment option for municipal wastewater treatment and should be taken into consideration as an alternative treatment method.