Farklı dikim ve yıkama türlerinin dikim performans özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different seam and laundering types to the seam performance features
- Tez No: 202508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL YEŞİLPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısmada, farklı dikim türlerinin ve yıkama tiplerinin dikis mukavemetine etkisi incelenmistir. Ayrıca farklı dikim türlerinin dikis iplik gideri ve islem süresi analiz edilmistir. Çalısmada materyal olarak denim kumas seçilmistir. Deney numuneleri % 100 spun polyester dikis ipligi ile dikilmistir. Arastırma kapsamında 4 dikim türü, 9 farklı yıkama islemi belirlenmistir. Yıkama islemleri 3 tekrarlı olarak planlanmıstır. Dikis mukavemeti ölçümlerinde Instron çekme cihazı kullanılmıs ve denemelerde tekerrür sayısı 5 olarak alınmıstır. Deney sonuçlarının istatistiksel olarak degerlendirilebilmesi için varyans analizi yapılmıstır. Arastırma sonuçları degerlendirildiginde tekrarlar arasındaki dikis mukavemeti degisiminin istatistiksel açıdan önemli olmadıgı saptanmıstır. Dikim türlerinin ve yıkama tiplerinin ise dikis mukavemetine etkisinin istatistiksel olarak anlamlı oldugu görülmüstür. Çalısma kapsamında incelenen 4 dikim türü içerisinde dikis iplik gideri, islem süresi ve dikis mukavemet degerleri bakımından en avantajlı dikim türünün kap dikimi oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different sewing types and different laundering types to the seam strength were researched. Furthermore, sewing thread consumption and operation times belonging to different sewing types were analysed. In the research, denim fabric was chosen as material. Experiment samples were sewed with 100 % spun polyester sewing thread. In the scope of research, 4 different sewing types, 9 different laundering processes were determined. Laundering processes were planned as 3 repetition group. Instron Tensile Testing Machine was used for the seam strength measurements and in the experiments 5 samples were measured in each repetition group. Variance analysis was done for evaluating experiment results in statistically respect. When the investigation results were evaluated, it was found that seam strength variation in between repetation groups is not important in statistically respect. In the meantime, it was seen that the effects of sewing types and laundering types to the seam strength are important in statistically respect. By the research scope, it was observed that between the researched 4 sewing types the most advantaged seam type in respect of sewing thread consumption, operation time and seam strength values is felled seam.