Evaluating transport potential of turkey in relationship with European Union and a model suggestion for a modal shift from roads to railways
Türkiye'nin ulaştırma potansiyelinin Avrupa Birliği ile ilişkileri çerçevesinde değerlendirilmesi ve kara yollarından demir yollarına geçiş için model önerisi
- Tez No: 202512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Transportation, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'nin jeopolitik konumu göz önüne alındıında, Avrupa ve Asya arasında köprü gibi bir balantı vardır. Bu çerçevede, Avrupa Birlii'ne girii göz önüne alınarak Türkiye'nin ulatırma potansiyeli deerlendirilmitir. Ayrıca, Avrupa Birlii ve Türkiye'de karayolu ve demiryolu taımacılıındaki gelimeler deerlendirilmitir. Bu çalımanın ana amacı ise karayollarından demiryollarına geçiin aratırılması için karayolu yük taımacılıının 2015 yılına kadar oluacak seviyesinin tahminlemesi yapılmıtır. Yapılan tahminlemenin amacı, Türkiye'de artan karayolu taımacılıının geliiminin analiz edilmesidir. Tahminleme, 1983 yılından 2004 yılına kadar elde edilen yıllı yük taımacılıı verileri ve karayolu taımacılıını etkiledii düünülen faktörler kullanılarak Çoklu Regresyon Analizi ve Trend Analizi ile yapılacaktır. Aynı zamanda bu faktörlerin birbiriyle ve karayolu yük taımacılıı ile arasında istatistiksel bir iliki olup olmadıı aratırılacaktır. Bunu yapmak için, istatistiksel paket programı MINITAB 14 kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
On account of Turkey?s geopolitics importance, there has a relation between Europe and Asia like a bridge. In this perspective, we evaluate the transport potential of Turkey in the view of accession to European Union in this study. We also evaluate road and railway developments in European Union and Turkey. The main purpose of this study is to forecast the level of road freight transport up to the year of 2015 in order to investigate the modal shift from road transport to railway transport. The aim of forecast is to analyze the development of increasing road freight transport in Turkey. Forecasting is based on Multiple Regression Analysis and Trend Analysis using annual data of the level of road freight transport from the year 1983 to 2004 and factors which are considered to affect the road freight transport in Turkey. Moreover, the existence of statistical relationships of these factors between each other and with road freight transport will be investigated. The statistical program MINITAB 14 is used to do this.