İzmir Körfezi pelajik komünitelerinin mikrobiyal solunum oranları
Microbial respiration rates of the pelagic communitis of İzmir Bay
  1. Tez No: 202565
  2. Yazar: NİHAL İNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BİZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İzmir Körfezi pelajik komünitelerinin mikrobiyal solunum hızlarını tahmin etmekamacıyla, bakteriyel solunum, Kasım 2004 ve Şubat 2005 döneminde iç, orta ve dışkörfezde belirlenen dört istasyonda yapılan deneyler (in situ) aracılığıyla saptanmıştır.Bakteriyel solunum hızları 48-72 saat boyunca karanlıkta inkübe edilen şişelerdekiçözünmüş oksijen değişiminden ölçülmüştür.İzmir Körfezi'nde çalışmanın yapıldığı periyotta bakteriyel solunum 0,01 ile 0,16 mgO2(l d) aralığında değişmiştir. Elde edilen sonuçlar Kasım ayında bakteriyel aktiviteninŞubat ayına göre bütün istasyonlarda daha yüksek seviyede olduğunu göstermektedir.Dış körfezde yer alan istasyonlar, iç ve orta körfezdeki istasyonlara göre her ikimevsimde de daha yüksek bakteriyel aktivite sergilemiştir. Halbuki İzmir Körfezi'ndeölçülen klorofil-a derişimleri, fitoplankton aktivitesinin, bakteriyel aktivitenin tersine, dışkörfeze göre iç körfezde daha yüksek olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca besinelementleri derişimleri, orta ve iç körfeze göre dış körfezde çok düşüktür. Bu sonuçlar,oligotrofik koşullarda besin elementleri için bakteri ve fitoplankton arasındaki rekabettebakterilerin fitoplanktona üstün geldiğini göstermektedir. En yüksek bakteriyel aktiviteninKasım ayında dış körfezde yer alan 1 numaralı istasyonda saptanması besin zincirindebakterilerden karbon akışının esasen bu istasyonda gerçekleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
On November 2004 and February 2005 terms, to estimate the microbial respiration ratesof the pelagic communities of İzmir Bay, bacterial respiration has been determined fromthe in situ experiments, which take place at four different stations selected from theinner, middle and outer bay. Bacterial respiration rates has been measured from thechange of dissolved oxygen in the bottles, which are incubated at dark for 48-72 hours.In the term of working at the Izmir Bay, average bacterial respiration has beenmeasured between 0,01 ile 0,16 mg O2/(l d). Obtained results had shown that bacterialactivity on November was higher than the values measured on February at all thestations.The stations at the outer bay compared to inner and middle bay regions had shownhigher bacterial activity on both seasons. However the concentrations of chlorophyll-ameasured at the Izmir Bay had pointed out that the density, consequently the activity ofthe phytoplankton was higher at the inner bay compared to the outer bay in contrast tothe bacterial activity. Furthermore, nutrient concentrations are much lower at the outerbay compared to the middle and the inner bay. Under the oligotrophic conditions at thecompetition between bacteria and phytoplankton, these results show that bacteria comeout superior than phytoplankton. Determining the higher bacterial activity on Novemberat the 1st station placed in the outer bay had shown that at the food chain there exists acarbon flow from the bacteria.