İki atomlu moleküllerden başlayarak nanomoleküllerin yapısının incelenmesi
Investigation of nanomolecule structure from begining consisting of two atoms
  1. Tez No: 202623
  2. Yazar: FERHUNDE GÖZÜYAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Maddenin bütün hallerinin ve katıların gözlenebilir özellikleri elektronların ve çekirdeklerinhareketleri için Schrödinger çok parçacık denkleminin çözümleriyle kuantum mekaniğitarafından saptanır. Bütün bu özellikler denge özelliklerini ve denge durumundabulunmadığındaki özellikleri içerir. Örneğin, dengede bir sistemin özellikleri bütüntermodinamik davranışını içermektedir Bunlar durum denklemleri, faz diyagramları, öz ısı vesıkıştırılabilirlik gibi özellikleri içermektedir. Bununla birlikte Schrödinger çok parçacıkdenkleminin yaklaşık çözümleri kabaca bile eldesine çalıştığımızda bu denklemin doğasındakizorluklarla karşılaşılır. Genelde gözlenen bu denkleme birtakım yaklaşımlar yapmakolmuştur. Böylece ilgilenilen problemin temel enerjilerinin elde edilebileceğidüşünülmektedir. Bu tezimizde biz, atom ve molekülün elektronları için Scrödingerdenklemini çözmekte kullanılan tekniklerden ikisi olan Hartree Fock metodu ve YoğunlukFonksiyoneli teorisi üzerinde duracağız. Atom ve moleküllerin enerji hesaplamalarının temeliolan denklemleri oluşturup, hesapları yapabilmek için kullanılan Hartree-Fock (HF) veYoğunluk fonksiyonelleri teorisi yaklaşımlarını tarif edeceğiz. Son olarak da moleküller içinkullanışlı Kohn-Sham tam değiştokuş methodu olarak ele alınan yerelleştirilmiş Hartree-Fockmethodunun gerekliliğini, uygulanmasını ve önemini çeşitli kaynaklardan araştırarakvurgulayacağız. Burada kullanılan method ise LHF (Localized Hartree Fock) metodudur.Değiştokuş etkilerini tam olarak ele alan bir method olduğu vurgulanmaktadır. Bu sayede HFve DFT ile incelemeye başladığımız küçük moleküllerden büyük moleküllerin incelenmesinebir geçiş sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The observable, properties of all forms of matter,and solids in particular, are determinedcompletely by quantum mechanics from solutions of a many body Scrödinger equation for themotion of the electrons and the nuclei. This includes all equilibrium properties and noequilibrium properties Equilibrium properties encompass all thermodynamic behavior,including the equations of state and phase diagram, and quantities such as the specific heatand compressibility. However, because of inherent difficulty of obtaining even grosslyapproximate solutions of the full many body Schrödinger equation, one typically focusses onapproximations to this equation which are believed to capture the essential energetics of theproblem of interest. In this thesis,we tried to investigate techniques such as HF and DFTmethods which are used to solve Schrödinger equation for atoms and molecules. First, we willhave the formalism or HF and DFT methods to be able to calculate the energy of small andmedium size molecules then will talk about these theories In second part of this thesis, formolecules We will investigate exact exchange KS potential using LHF (Localized HartreeFock)procedure and then we will give LHF procedures as exact exchange only KSmethods.We will emphasize the necessity and importance of this procedure,in this way wewill get a chance investigating molecules from beginning small ones to big ones.