Kompozit malzeme zincir bağlantısının gerilme analizi
Stress analysis of the composite chain component
  1. Tez No: 202624
  2. Yazar: CAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu arastırmada, kompozit malzemeden (epoksi ? cam elyaf) üretilmis olan degisikgeometrilerdeki zincir baglantı parçaların farklı kuvvetler altında gerilme analizlerinindeneylerle ve nümerik analizlerle yapılmıs ve sonuçları karsılastırılmıstır. Numuneler 4mm ve 5 mm kalınlıgındadır. Numunelerde 4 adet pim deligi bulunmaktadır. Pimlerdenikisi 6 mm (D1) ve diger ikisi 8 mm (D) çapındadır. Çapları 6 mm olan iki piminmerkezleri arasındaki mesafeler (E1) degisken olup, çapları 8 mm olan pimler arasındakimesafe her numunede sabittir. W/D1 oranları 3, 4, 5 ve E1/D1 oranları da 1,6, 1,7, 1,8, 1,9olarak alınmıstır. Deneyler; E1/D1 oranlarının degistigi pimlere, 2,5 kilogramlık dıs kuvvetve diger pimlere Instron - 1114 çekme cihazıyla çesitli kuvvetler (0 ? 1500 N) uygulanarakyapılmıs ve aynı islem 5 kilogramlık dıs kuvvet uygulanarak tekrarlanmıstır. Yapılan budeneyler, ANSYS 5.4 programında sonlu elemanlar metoduyla aynen simüle edilmistir.Ancak ANSYS programında yapılan nümerik analizler 250, 500, 750, 1000, 1250 ve 1500N' luk kuvvetler için yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the stress analysis of the composite (epoxy ? glass fibre) chain componentspecimens in different geometries were investigated under different tensile forces by usingexperimental and numerical analysis, and the comparisons were made between thenumerical and experimental results. Each specimen was produced in two differentthicknesses (4 mm, 5 mm), and there are 4 pin holes on each specimen. Diameters of twopin holes are 6 mm (D1) , and the other ones are 8 mm (D). While the distance (E1)between the centers of the pin holes, which diameters are 6 mm, are different for eachspecimen with the same thicknesses, the distance between the other two pins staysconstant. The width to diameter (W/D1) ratios and distance between centers of pin holes todiameter (E1/D1) were changed from 3 to 5 and 1,6 to 1,9, respectively. Experiments werefirstly performed loading the two pins, which have different E1/D1 ratios, with 2,5 kg andapplying various tensile forces ( between 0 ? 1500 N) on the other pins by theInstron ? 1114 Tensile Testing Machine. Then, the procedure was repeated loading the twopins with 5 kg. ANSYS 5.4 with finite elemnt method program was used for the numericalanalysis. These analysis were perfromed for only 250, 500, 750, 1000, 1250 and 1500 Ntensile forces.