Multi-criteria based novel strategic sourcing methodologies
Çok kriter tabanlı özgün stratejik tedarik metodolojileri
- Tez No: 202680
- Danışmanlar: PROF. DR. A. İREM ÖZKARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Tedarikçi seçimi tedarik zinciri içerisinde bulunan bir firmanın en önemli kararlarından biridir. Tam zamanında üretim felsefesinin yaygınlaşmasının bir sonucu olarak, günümüzde daha az fakat daha iyi tedarikçilerle uzun dönemli işbirliğine imkan veren stratejik tedarik kavramının önemi artmıştır. Stratejik tedarik kavramı yalnızca potansiyel stratejik tedarikçilerin seçimi ve değerlendirilmesi kararlarını içermez, bunun yanında, seçilen tedarikçilerle uzun dönemli stratejik ortaklık kurma, tedarikçi geliştirme programları ile mevcut tedarikçilerin performanslarını arttırma ve onlara devamlı geri bildirimde bulunma gibi kararlarla da ilgilenir. Bu tezde stratejik tedarik problemleri için iki yöntem önerilmektedir. İlk yöntem karar vericiye tedarikçilerini belirli kategorilere ayırma, tedarikçi kategorilerinin performansları arasındaki farkları tanımlama, tedarikçilerin performanslarını zaman içerisinde izleme ve gerekli geliştirme programlarına karar verme konularında yardımcı olmaktadır. Önerilen yöntem tedarikçi kategorilerinin belirlenmesinde ve tedarikçi sayısının azaltılmasında bir çok kriterli sınıflandırma (ÇKS) algoritması kullanılmasını önermektedir. Bu nedenle, bu çalışmada PROMSORT olarak adlandırılan yeni bir ÇKS yöntemi önerilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, önerilen PROMSORT metodunun geliştirilmiş versiyonu olan, bir bulanık ÇKS yöntemi de sunulmuştur. İkinci olarak, bu çalışmada, stratejik tedarik problemleri için, karar vericilerin hedef değerlerindeki belirsizliğin tedarik sürecine dahil edilmesine imkan sağlayan bir bütünleşik çok kriterli karar verme yöntemi sunulmuştur. Bu yöntemde, hangi tedarikçiye hangi üründen ne kadar sipariş verilmesi gerektiğini bulmak için, interaktif bulanık amaç programlama modeli geliştirilmiştir. Önerilen yöntemlerin stratejik tedarikçi seçimi ve sipariş miktarı belirleme problemlerinde uygulanabilirliğini göstermek amacıyla sayısal stratejik tedarik problemleri sunulmuştur. Bu çalışmada sunulan sayısal örnekler, önerilen yöntemlerin firmalar için stratejik ortaklarını belirlemede, tedarikçileri ilişkilerini yönetmede ve siparişleri en uygun tedarikçilere atamada faydalı olacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is one of the most vital actions of companies in a supply chain. With the recent trend in JIT philosophy, there is an emphasis on strategic sourcing that establishes long-term relationship suppliers. Strategic sourcing decisions not only include the evaluation and selection of the potential strategic suppliers but also deal with developing the long-term strategic partnership with these suppliers, increasing the supplier performance via supplier development programs and providing continuous feedback to them. This research presents two methodologies for strategic sourcing problems. The first methodology helps the decision maker to classify suppliers into different categories, identify the differences in performances across supplier classes and monitor the suppliers? performances. The proposed methodology offers to use a multi-criteria sorting (MCS) procedure to determine supplier classes and reduce the number of suppliers. This research also proposes a new MCS methodology, which is named as PROMSORT. In this dissertation, another focus is placed on developing a fuzzy MCS methodology. Secondly, this dissertation presents an integrated multi-criteria decision making methodology for strategic sourcing. The proposed methodology introduces an interactive fuzzy goal programming model for the order allocation problem. In order to demonstrate the applicability of the proposed methodologies for the strategic supplier selection and order allocation problem, numerical strategic sourcing problems are presented. The results of the computational experiments indicate that the proposed methodologies are useful tools for firms to select the strategic partners, manage their supplier base and allocate the orders to the most appropriate suppliers.