Releasing of promethazine hydrochloride from various materials
Promethazin hidroklorürün çeşitli materyaller üzerinden salınımı
  1. Tez No: 202679
  2. Yazar: YOLDAŞ SEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YURDAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalısmada amaç, katyonik bir ilaç olan Promethazin hidroklorürün çesitli hard ve soft materyaller üzerinden salınım incelenmistir. Promethhazin hidroklorürün(PHCl) iki kil örnegi (KSF ve demirce zengin smektit)ve üç hidrojel (ChitEPI400, ChitEPI600 and ChitEPI800) üzerinden pH=1.2 ve pH=7.4 ortamındaki salınımı incelendi. Salınım çalısmalarından, maksimum KSF üzerinden PHCl salınımının bazik ortamda (pH=7.4) 540 dakikada %56.8 oldugu bulunmustur. Asidik ortamdaki salınımın ise % 1 den daha az oldugu görülmüstür. IRS den PHCl salınımı ise pH=7.4' de 715 dakikada %14.5 civarında gerçeklesmistir. Bunun yanında asidik ortamdaki salınım ise %1.2 den daha az olarak gözlenmistir. Hidrojeller chitosan'ın farklı miktarlardaki (400, 600, 800 ?L) epiklorohidrin ile çapraz baglanması sonucu sentezlenmistir. SEM, DSC ve FTIR analizleri sentezlenmistir. ChitEPI hidrojel filmin sime davranısının pH duyarlıdır. Ayrıca pH degerlerinin degisitirilmesi sonucu, hidrojellerin hızlı cevap veren bir tersinir sisme davranısına sahip oldugu görülmüstür. PHCl'in sentezlenen hidrojellerden pH 7.4 deki salınımı oldukça düsüktür. Yaklasık bütün hidrojeller için 600 dakikada % 10 civarında bir salınım gözlenmistir. PHCl'nin asidik ortamdaki salınımı dikkate alındıgında en yüksek deger %49 olarak ChitEPI600 için gözlenmistir. Sonuç olarak KSF'nin PHCl in salınımı için pH=7.4' de uygun bir tasıyıcı olabilecegi, bununla birlikte ChitEPI hidrojellerin ise mide ve gastrointestinal bölgede salınacak ilaçların salınımında kullanılabilecegi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to investigate the release of a cationic drug, Promethazine hydrochloride (PHCl) from varous hard and soft materials. The releasing of Promethazine hydrochloride (PHCl) from two clays (KSF and iron rich smectite, IRS) and three hydrogels (ChitEPI400, ChitEPI600 and ChitEPI800) was investigated in pH=1.2 and pH=7.4. From the release study, the maximum amount of PHCl released from KSF is almost %56.8 of the total in the range studied (0-540 min) at PBS. Release of PHCl from KSF, in acidic solution is less than 1%. Releasing of PHCl from IRS was 14.5 % at 715 min at pH=7.4. Besides, there was very little release from IRS (lower than %1.2) in acidic medium (pH=1.2). The hydrogels were synthesized by using Chitosan crosslinked by epichlorohydrin (EPI) at various amounts( 400, 600, 800 ?L). SEM, FTIR and DSC analysis were conducted. Swelling behavior of Chitosan-EPI hydrogel film is pH dependent. Furhermore, when the pH values were changed repeatedly, ChitEPI hydrogel showed a reversible swelling behaviour with a fast response. The release of PHCl from synthesized hydrogels at pH 7.4 was quite low. Only about 10 % of the loaded drug was released during 600 min for all hydrogels. Considering PHCl release at pH 1.2 the highest value was observed as 49 % for ChitEPI600. As a conclusion , KSF may be a suitable carrier for PHCl releasing in pH=7.4, however ChitEPI hydrogels can be used for the delivery of drug which will be released in stomach and gastrointestinal tract.