Arseniğin insan ve bazı canlılarda oksidatif enzimler üzerine etkileri
Effects on arsenic on oxidative enzymes of humans and some livings
  1. Tez No: 202825
  2. Yazar: HALİL İSA KURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT ALTIKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmada, kronik olarak arsenik konteminasyonuna ugramıs içme suyu kullanan insanlarda, oksidan ? antioksidan sistem üzerindeki degisiklikler arastırıldı. Kontrol grubu ve kronik olarak arsenik maruziyetine kalan kisilerin olusturdugu grup olmak üzere iki grup üzerinde çalısmalar yapıldı. Bu çalısmada iki gruptan kjan numuneleri alınarak, bu numunelerin plazmalarında lipit peroksidasyon düzeyi belirteci olan malondialdeiht (MDA) seviyesi, antioksidan enzimlerden katalaz (CAT) ve süperoksit dismütaz (SOD) enzim aktivitelerinin düzeyi arastırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, changes on the antioxidant ? oxidant system on humans who use drinking water exposed to arsenic-contaminated chronically, were investigated. Studies were made on two groups as control group and group constisting of ones being exposed to arsenic chronically. In this study, taking blood samples from two groups, level of malondialdehyte (MDA) the measurement of lipid peroxidation from the plasma of these samples, level of one of the antioxidant enzymes, catalase (CAD) and superoxide dismutase (SOD) enzyme activities, were investigated.