Arsenikli kolemanitin flotasyonu
  1. Tez No: 35151
  2. Yazar: ZAFER KARAGÖLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 ÖZET Kütahya-Emet'te bulunan kolemanit cevheri yüksek oranda arsenik içermektedir. Cevherdeki arsenik oranının mümkün olduğu kadar az olması istendiğinden, cevherden arseniğin giderilmesi ülkemiz için önemli bir ekonomik problemdir. Bu çalışmada arsenikli kolemanit cevherinin flotasyonu incelenmiştir. Flotasyon süresi, gaz akış hızı, tane boyutu, katı/sıvı oranı, sıcaklık, toplayıcı, köpük yapıcı ve kontrol reaktiflerinin cinsi ve konsantrasyonu parametre olarak seçilmiştir. Gaz akış hızının 117,5 ml/dak, katı/sıvı oranının 3/200 g/ml, tane boyutunun -100 +120 mesh, sıcaklığın 75 °C olarak alınmasının uygun olduğu; kullanılan köpük yapıcıların flotasyon işleminde etkili olmadığı ve CTAB + Tannik asit kombinasyonunun en etkili şekilde kullanılabileceği bulunmuştur. Bu kombinasyon ile hem kazanımı hem giderimi % 90'a kadar yükseltmenin mümkün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Colemanite ore located in Emet - Kütahya contain arsenic as orpiment and realgar at high concentrations. The concentration of arsenic is desired to be as low as possible, so the removal of arsenic from colemanite ore is an important economic problem for Turkey. The flotation of colemanite ore containing arsenic has been studied in this work. Flotation time, gas flow rate, particle size, solid-to-liquid ratio, temperature, the kind and concentration of collector, frother and control reactives have been chosen as parameters. The most convenient values for parameters have been found as following : gas flow rate : 1 17,5 mL/min, solid/liquid ratio: 3/200 g/mL, particle size : -100 + 120 mesh, temperature : 75 °C. It has also been determined that the frothers used have no significant effect on the flotation and CTAB+Tannic Acid combination can be used most effectively for this purpose. Both of the percent yield and removal of arsenic can be obtained as about 90 % by this combination.