Hava kuvvetlerinde stok takibi ve veri taban yönetimine yönelik bir yazılım uygulaması
A software application on inventory management and database management in Turkish Air Forces
- Tez No: 202839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BEHDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Anahtar Kelimeler: (liskisel Veritabanı, Stok Takibi, Inventory Management, Relational Databases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalısmada, Hava kuvvetlerindeki stok takibi incelenmis, stok yönetim amirliklerinin alımı yapılacak malzemelerin planlanmasına ve alınan malzemenin dagıtımı sırasında ortaya çıkan sorunların daha efektif ve hızlı yapılabilmesi için Access veritabanı programı kullanılarak iliskisel veri tabanı yöntemiyle bir bilgisayar programı hazırlanmıstır. Literatür taraması yapılarak yurtiçi ve yurt dısında olan çalısmalarda incelenmistir. Hazırlanan program Amasya ilinin Merzifon ilçesinde bulunan 5 nci Ana Jet Üs komutanlıgı Stok Yönetim Amirligi tarafından deneme amaçlı uygulanmıstır. Uygulamada önce Fotokopi ve yazıcı kartusu alımı ve dagıtımı sırasında ortaya çıkan problemler incelenmistir. Eldeki imkanlarla çözümler üretilerek yazılan programın akıs seması olusturulmustur. Her yılın basında stok yönetim amirligi hangi birimin hangi kartustan kaç adet kullanacagı bilgilerini toplar. Gelen rakamları programdan aldıgı geçmis yıl kullanımları ile karsılastırır. Taleplerle geçmis yıl kullanım miktarları arasındaki uyumsuzluk varsa sebebi arastırılarak yeni bir düzenleme yapılır. Net ihtiyaç belirlendikten sonra depo miktarı da dikkate alınarak alıma gidilir. Hangi birimin gelecek 12 ayda hangi kartustan kaç adet kullanacagı bilgileri dagıtım isleminin saglıklı yapılabilmesi için programa islenir. Böylelikle herhangi bir birimin talep ettiginden daha fazla kullanmasının önüne geçilerek diger birimlerin sıkıntıya düsmesi önlenir. (stenirse, raporlar modülü ile birim birim yada toplu olarak kullanım tabloları raporlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Inventory Management in Turkish Air Forces decision making is inspected with its all details. For planning the supply of the materials of inventory managers and for solving the problems faced on distribution of supply, With using relational databases model, a software application is builded in Ms Access database has been written. Literature scanning has conducted in order to evaluate other studies all around the world. The software has written for Inventory Management Command in 5. Air Jet Base in Merzifon and it has been using for testing purposes. First off all, the problems on supply and distribution of printer cartridges has been examined. Some solutions have been proposed and corresponding flow charts has been designed. Every year Inventory Management Command collects the needs for printer cartridges from every command in the base. According to the new demands, some further research has made in order to understand the change in the quantity of the demands through years. Via this research, if necessary, some changes on quantity can be made. After that point, every command gets cartridges according to the plan. By this way, a lot of problems have been avoided through out the year. If wanted, reports on total usage or usage per commands reports can be taken via report module.