Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ında mühendis subayların performans ölçümü için bir model ve uygulaması
A creation and application of a model for calculating performance of engineer officers assigned at air force
- Tez No: 165836
- Danışmanlar: PROF.DR. ZÜLAL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ill HAVA KUVVETLERİNDE MÜHENDİS SUBAYLARIN PERFORMANS ÖLÇÜMLERİ İÇİN BİR MODEL VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Özgür DEMİRT AŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Gelişen teknoloji ve keşfedilen teknikler sayesinde hızlı bir ilerlemenin yaşandığı günümüzde bu teknolojik gelişmelere paralel olarak insan kaynağı daha da önem kazanmıştır. Organizasyonların hayatlarını sürdürebilmeleri de ancak sağlıklı bir personel değerlendirme sistemi ile mümkündür. Sağlıklı bir değerlendirme sisteminin en önemli özellikleri de çok boyutlu, objektif ve yalın olmasıdır. Bu çalışmada Türk Silahlı Kuvvetleri personel değerlendirme sistemi incelenmiş ve bu değerlendirme sisteminde mühendis subaylar için bir değerlendirme sistemi önerilmiştir. Sistem faktör ve alt faktörlerine ayrılmıştır. Bu faktörlerin ağırlıklandırılmaları da Analitik Hiyerarşi Prosesi ile yapılmıştır. Faktör ağırlıkları Expert Choice paket programı yardımıyla hesaplanmıştır. Bilim Kodu : 0705 Anahtar Kelimeler : Performans Yönetim Sistemi, Analitik Hiyerarşi Prosesi Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zülal GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
IV A CREATION AND APPLICATION OF A MODEL FOR CALCULATING PERFORMANCE OF ENGINEER OFFICERS ASSIGNED AT AIR FORCE (M.Sc. Thesis) Özgür DEMİRTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDXNCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Parallel to innovations at technology and discoverying new technics that result in a speedy development, human resources gain more importance with every coming day at today's world. So to live long, an organization needs a healthy personel evaluation system. A healthy evaluation system must be multifunctional, objective, and simple. In this study the personel evaluation system of Turkish Armed Forces has been reviewed and a system has been adviced for evaluation of engineer officers within this system. This system has factors and subfactors. The weighing of these factors and sub factors has been done with Analitical Hierarchi Process method by using Expert Choice package programme. Science Code : 0705 Key Words : Performance Management System, Analytical Hierarchi Process Page Number : 117 Adviser : Prof. Dr. Zülal GÜNGÖR