Ortaca (Muğla) ilçesinin etnobotaniği
Ethnobotany of Ortaca (Muğla)
  1. Tez No: 202905
  2. Yazar: DUYGU KAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ortaca 2005-2007 yılları arasında yaptığımız etnobotanik alan çalısmamızda Ortaca Merkez ve köylerinde farklı yas ve sosyal kategorilerden kisilerle görüsülmüstür. Çalısma alanımız olan Ortaca' da etnobotanik özelliğe sahip 45 familyaya ait 80 bitki türü kaydedilmistir. Bu bitkilerden 61 tanesi yörede doğal yayılısa sahip olup, 19 tanesi de halk tarafından yetistirilmektedir. 61 bitkiye ait herbaryum örnekleri hazırlanmıstır. 5 bitki türünün kuru örneği temin edilmistir ve 62 bitki türünün de fotoğrafı çekilmistir. Yörede kullanılan bitkilerin çoğunlukla tıbbi ve gıda amaçlı olarak kullanıldığı görülmüstür. 52 bitkinin tıbbi, 25 bitkinin gıda amaçlı kullanımları saptanmıstır. Yörede 8 bitki türü tat verici-baharat olarak, 8 bitki türü esya yapımında, 8 bitki türü yakacak olarak, 5 bitki türü ise süpürge yapımında kullanılmaktadır. Doğal olarak yetisen bitkilerden 45 familya içerisinde en yüksek temsil oranının 13 tür ile Lamiaceae' ye ait olması Ortaca yöresinin aromatik bitkiler açısından zenginliğini göstermektedir. Bu familyaya ait Salvia fruticosa Miller, Origanum onites L. ve Lavandula stoechas L.nın yörede yaygın olarak kullanılan bitkiler arasında olduğu tespit edilmistir. ?çerdiği bitki türü sayısı bakımından bu familyayı 5 er türle Liliaceae ve Umbelliferae, 4 türle Rutaceae izlemektedir. Ayrıca Lauraceae `den Laurus nobilis L., Malvaceae' den Malva sylvestris L, Urticaceae' den Urtica dioica L. Hamamelidaceae `den Liquidambar orientalis Mill. yörede yaygın olarak kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Anahtar kelimeler : Ortaca, etnobotanik, aromatik bitkiler
Özet (Çeviri)
In our ethnobotanic field study done betweeen the years 2005-2007 in Central Ortaca and its villages, we have contacted with people at various ages and of differing social categories. In our study filed, 80 herb species with ethnobotanic characteristics belonging to 45 family are recorded. In that region, 61 of these herbs naturally grow, while 19 of them are cultivated by the residents. The herbarium samples of 61 herbs are prepared. Dry samples of 5 of herbs are obtained and 62 herb species are photographed. It is observed that the herbs in that region are mostly used for medical and nutritous purposes. It is determined that 52 herbs are used for medical aims while 25 herbs are used for nutrition. In that region, 8 herb species are used as flavoury spices, 8 herb species in production of tools, 8 herb species for heating, 5 herb species for production of broom. The fact that the highest ratio of representation among the naturally growing herbs belongs to the Lamiaceae family with 13 species shows the richness of Ortaca region in aromatic herbs. Salvia fruticosa Miller., Origanum onites L. ve Lavandula stoechas L. belonging to this family are detected to be among the herbs broadly used in that region. Liliaceae and Umbelliferae with 5 species and Rutaceae with 4 species follow this family in the aspect of the herb species numbers it includes,. Moreover Laurus nobilis L. of Lauraceae, Malva sylvestris L of Malvaceae, Urtica dioica L. of Urticaceae, Liquidambar orientalis Mill of Hamamelidaceae are among the herbs broadly used in that region. Key words : Ortaca, ethnobotany, aromatic herbs