Güneş enerjisinden yararlanma olanakları ve enerji verimliliğinin incelenmesi; Muğla ili toplu konut yerleşkesi örneği
The possibility in use and the productivity of solar energy : Sample of housing estate in Muğla province
  1. Tez No: 202906
  2. Yazar: AYŞEGÜL KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ELTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknolojinin gelismesiyle her geçen yıl insanlar enerjiye daha bagımlı hale gelmistir. Gerek söz konusu bagımlılık, gerekse de enerji kaynaklarının tükenmeye yüz tutması enerjinin degerini her geçen yıl arttırmaktadır. Gelismis ülkeler; insanoglunun vazgeçilmezleri arasına giren enerjiyi verimli kullanmak ve yeni enerji kaynaklarından faydalanma yollarına gitmektedir. Ülkemizde enerji tüketimi önemli ölçüde sanayi ve konutlarda olmaktadır. Enerjimizin büyük bir kısmı da konutlarımızın elektrik ve ısınma ihtiyacını karsılamak için kullanılmaktadır. Bu tez çalısmasında, Mugla iklim kosullarında Kooperatifler birliginin yaptırmakta oldugu binanın ele alınan bir dairesinin ısı kaybını en aza indirgemek için optimum sekilde yalıtımı yapılmıs ısı ihtiyacı hesaplanmıs ve bu hesaplar dogrultusunda binanın elektrik enerjisi, ısınma ihtiyacı ve sıcak su teminin en verimli sekilde yenilenebilir enerji kaynagı olan günes enerjisinden saglayacak sekilde projelendirilip, maliyet analizleri yapılmıstır. Bu çalısmanın amacı sadece Mugla iklim kosullarında degil Farklı bölgelerde de enerjiyi verimli kullanan binaların projelendirilebilinecegini; böylelikle çevreyi kirletmeden ve günes enerjisini kullanılarak enerjide verimliligi saglamaktır. Anahtar Kelimeler : Günes enerjisi, yalıtım, ısı kaybı hesapları, Isı htiyacı ,Günes Pilleri, kollektörler, Enerji Verimliligi.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, people have been more and more related to energy and its sources. In relation, the tendency of the energy sources to cease day by day is increasing the value of energy more and more every passing year. The developed countries are trying to find ways of using the energy sources which have become one of the inevitable sources of the humankind in a more productive way. In our country, energy has considerably been used in industry and the buildings; and most of the energy used in the buildings has been utilized for electricity and heating purposes. In this work, regarding the weather conditions in Mugla, heat need for a building has been calculated and according to the calculations a project about providing the electricity energy needed for the building from the sun energy which is a renewable energy source has been prepared. The aim of this project is to be able to prepare projects for buildings that can use energy productively not only in Mugla district but also in different districts and thus to show how to use renewable energy sources in a productive way without polluting the environment. Key words : Solar energy, Isolation, Calculations of heat loss,Heat requirement Solar cells,collectors, Energy productivity.