Çocuklarda bakteriel ve aseptik menenjitlerin ayırıcı tanısında BOS'da laktat dehidrogenaz enzim aktivitesinin değeri
  1. Tez No: 20296
  2. Yazar: E.ZEYNEP VURAL(TUZCULAR)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIRIM ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yaptığımız çalışmalarda BOS LDH düzeyinin akut bakteriel ve aseptik menenjit olgularında ne seviyelerde artış gösterdiği ve bu ikisi arasında LDH düzeyi bakımından önemli bir fark olup olmadığı; tanıya varmada güçlük çekilen olgularda bu iki tip menenjitin ayrımında yardımcı olup olmayacağı araştırıldı. 58 vakada yapılan tayinlerde aseptik menenjit olgularında LDH düzeyi normal veya hafif artmış bulundu. Buna karşılık akut bakteriel menenjit vakalarının hepsinde BOS LDH düzeyi normalin çok üstünde bulundu. Tedavi ile bu yüksek değerlerin normal değerlere düştüğü saptandı. BOS/kan şekeri oranının A.B.M. ile A.M'in ayırıcı tanısında önemli bir kriter olduğu bilinmektedir. Bunun yanında akut bakteriel menenjitlerle aseptik menenjitle rin ayrımında BOS LDH düzeyinin de uygun“Cut off”değeri alınırsa güvenilir bir ek kriter olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study was undertaken to evaluate the benefit of measuring CSF lactate dehydrogenase enzyme activity for differentiation between bacterial and asep tic meningitidis. Three groups of patients were included in this study - 20 patients without meningitidis, used to determinate the normal values for CSF LDH, 40 patients with bacterial meningitidis and 18 patients with aseptic meningitidis, adding to a total of 78 patients. The results revealed that if a suitable Cut off value was used, a sensitivity of 97.5 % and a specificity of 94.4 % could be achieved in the detection of bacterial meningiti dis. The cut off value used was LDH ^ 72 Ü/L for bacterial meningitidis (x + 2 SD). This was better than the sensitivity (95 %) and specificity (76.9 %) of CSF/serum glucose ratio. In conc lusion, CSF LDH, quickly performed and inexpensive, is worth performing, as it appears to be the best way of dis tinguishing bacterial from aseptic meningitidis.