Fosfazen bileşikleri üzerinde thorpe-ingold etkisinin incelenmesi
The investigation of thorpe-ingold effect on phosphazene compounds
  1. Tez No: 202989
  2. Yazar: MÜKREMİN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma için seçilen reaksiyonlar, hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer) ile 1,3-propandiol'ün çeşitli türevlerinin 1:1 mol oranında ve dört farklı reaksiyon şartında, üç gün oda sıcaklığında karıştırılmasıyla gerçekleştirildi. Bu şartlar: 1. THF çözücüsü içerisinde NaH varlığında 2. THF çözücüsü içerisinde NaH varlığında 15-crown-5 ilavesiyle 3. Diklormetan çözücüsü içerisinde piridin varlığında 4. THF çözücüsü içerisinde piridin varlığında Reaksiyon karışımlarına uygulanan ayırma ve saflaştırma işlemleri sonucu elde edilen bileşiklerin yapıları elementel analiz, kütle spektrometresi, 31P ve 1H NMR spektrumlarından yararlanılarak aydınlatıldı. Daha sonra reaksiyon karışımlarının proton ile eşleşmemiş 31P ve 1H NMR spektrumlarından oluşan ürünlerin oranları incelendi. Elde edilen bu oranlara göre gem-dialkil etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) was reacted with one equivalent of propane-1,3-diol and its derivatives by stirring under argon for three days at room temperature. Four different reaction conditions were investigated: 1. Tetrahydrofuran (THF) as the solvent and in the presence of NaH. 2. THF as the solvent and in the presence of NaH and 15-crown-5. 3. Dichloromethane as the solvent and in the presence of pyridine. 4. THF as the solvent and in the presence of pyridine. A variety of separation and purification methods were used to obtain clean products from the reaction mixtures. The products were characterized by Elemental Analysis, Mass, 1H and 31P NMR Spectra. In addition, the reaction mixtures were analyzed by 1H and Proton Decoupled 31P NMR Spectra to determine the extend of formation of products. Finally, the gem-dialkyl effect on yields of products was investigated.