Porselen karo ve anortit minerali ile geliştirilen kompozisyona magnezyumlu kil ve/veya handit ilavesinin teknolojik özellikler üzerine etkisi
Effect of addition Mg clay/huntite mineral into the composition developed with anortite and porcelain tile composition on the technological properties
  1. Tez No: 202999
  2. Yazar: MUSTAFA SELÇUK KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Porselen karo son yıllarda çok popüler olan ve kullanımı gittikçe artan bir seramik üründür. Aynı zamanda yüksek derecede vitrifiye olmuş ürünlerdir. Bünye kompozisyonu genel olarak kaolinitik kil, feldspat ve kuvars-feldispatik kumlardan oluşur. Son on yılda porselen karo üretim hızının diğer seramik ürünlerden daha fazla artması ürünün estetik özelliklerinin yanı sıra teknik özelliklerinin arttırılması yönündeki çalışmaları teşvik etmiştir. Bu çalışmada endüstriyel porselen karo kompozisyonuna magnezyumlu kil ve handit minerali ayrıca doğal anortit minerali kullanılarak hazırlanan kompozisyona magnezyumlu kil ilavesinin porselen karo bünyelerinde etkisini incelemek için numuneler üç ayrı endüstriyel pişirim şartlarında sinterlenmiştir. Sinterlenen numunelerin yoğunluk kazanımı, mukavemet, küçülme, su emme ve renk üzerindeki davranışları araştırılmıştır. Porselen karo kompozisyonuna maksimum % 3 magnezyumlu kil ve handit ilavesi bünyenin teknolojik özellikleri üzerinde optimum sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Benzer şekilde doğal anortit minerali ile geliştirilen kompozisyona maksimum % 3-4 magnezyumlu kil ilavesi 1185 °C ve 1205 °C sinterleme sıcaklığı arasında optimuma yakın sonuçlar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Porcelain tile is recently popular and commonly used ceramic product. Moreover, it is highly vitrified. The body composition generally consist of kaolinitic clay, feldspath and quartz- feldspatic sand. Since there is a bigger increase in porcelain tile production than others in the last decade, the studies on improving the technical and also aesthetical properties is stimulated. İn this study, to investigate the effect on the porcelain tile production of mg-clay and huntite addition into the industrial porcelain tile composition also mg-clay into composition which is prepared by using natural anorthite mineral, the samples are sintered in three different industrial firing conditions. Finally, flextural strenght, bulk density, firing shrinkage, water absorpsion and color analysis of the sintered samples were examined. It was found that the addition of (max) % 3 mg-clay and huntite into the porcelain tile composition provides optimum result on the technological properties of the body. Also, the addition of % 3-4 mg-clay into the composition developed with natural anortite mineral results similarly between 1185-1205 °C sintering temparature range.