Endüstriyel porselen karo parlatma hattının mikro yapı ve yüzey özellikleri üzerine olan etkisi
The effects of industrial polishing line on the microstructure and surface properties
  1. Tez No: 203000
  2. Yazar: BURAK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Porselen karolar, son yıllarda doğal taşlara alternatif olarak gerek estetik gerekse yüksek teknik özellikleri itibariyle diğer kaplama malzemelerinden daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek oranda yoğunluk kazandırılmış, sırsız porselen karoların estetik özelliklerini arttırmak amacıyla yüzey parlatma işlemi uygulanır. Endüstriyel parlatma işlemi elmaslar ve SiC aşındırıcılar kullanılarak yapılır. Böylelikle porselen karo yüzeyi kademesel olarak camlaştırılarak, parlaklığının artması sağlanır. Bu çalışmada, endüstriyel porselen karo parlatma hattı boyunca basamak basamak mikro yapı ve yüzey özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Sırayla alınan numune takımlarına uygulanan üç nokta eğme testi sonuçlarından faydalanarak Weibull dağılımları hazırlanmıştır. Her basamağa ait Weibull modülü (m) ve kırılma olasılığı değerleri tespit edilmiştir. Bulunan değerler SEM görüntüleri ile desteklenerek çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu testlere ilaveten %su emme, parlaklık ve pürüzlülük derecesi testleri sıra ile tüm numune takımlarına uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre endüstriyel parlatma hattı boyunca % su emme değerleri anormal bir değişime uğramamış, azalan SiC tane boyutuna bağlı olarak parlaklık derecesi (L*) artarken, pürüzlülük derecesi ( Ra) azalmıştır. Weibull istatistik dağılımlarında ise parlatma hattının başından sonuna kadar m değerlerinde herhangi bir azalma veya artma eğilimi oluşmamıştır. Bu düzensiz eğilim SEM görüntüleri ile beraber analiz edilmiştir. Tüm parlatma aşamalarında mikro yapı içerisinde 150 ?m'a yakın büyüklükte gözeneklerin mevcut olduğu tespit edilmiştir. Makine ile işlem sonucu oluşan 10?15 ?m büyüklükteki çizik ve kesiklere nazaran, mikro yapının ihtiva ettiği büyük gözeneklerin herhangi bir yük uygulaması altında çatlak merkezi oluşturma açısından daha yüksek risk taşıdığı kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Porcelain tiles as an alternative to natural stone are recently used for coating material than the others due to both their high technical and the aesthetical properties. Surface polishing treatment is applied to increase the aesthetical properties of unglazed porcelain tile that has high density. Industrial polishing is made using diamond and SiC abrasives. Thus, an increase is achieved in brightness of the porcelain tile surface vitrifying as in stages. In this study, the changes in the microstructure and the surface of the industrial porcelain tile, which is passed through the polishing line with stages, are investigated. The Weibull distribution is prepared using the results of the three bending test that is applied on the species taken from each step of the polishing line. Weibull module (m) and breaking possibility is determined for each stage. The determined value is tried to be analysed with comparing to SEM images. In addition to these tests % water absorption, brightness and roughness degree tests are also applied on all species respectively. As a result, % water absorption value has no abnormal change through the industrial polishing line, while brightness value (L*) increases due to decreasing SiC grain size, roughness degree (Ra) decreases. There is no an increasing or decreasing tendency in m values from the beginning to end of the polishing line in Weibull statistic distribution. This irregular tendency is analyzed with the SEM images. It is determined that there are pores, which has 150-?m grain size in the microstructure in every stages of the polishing. In comparison to the scratches and incisions sized 10-15 ?m, the bigger pores contained by microstructure cause higher risk under loading for creating a crack center.