Çeşitli sektörlere ait arıtma çamurlarının fiziksel ve kimyasal karakterizasyonu
The physical and chemical characterization of the sewage sludge samples from different industries
  1. Tez No: 203001
  2. Yazar: AYŞEGÜL MORGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Atıksu arıtma tesisi faaliyetleri sonucunda olusan artıma çamurunun güvenli bir sekilde bertaraf edilmesi ciddi bir sorundur. Arıtma tesisine gelen atık suyun karakteristigine baglı olarak olusan çamurun yapısı farklılık göstermektedir. Bu nedenle olusan çamura tek tip uzaklastırma metodu uygulamak mümkün degildir. Uygun metodun seçilmesi için çamurun yapısının bilinmesi gerekmektedir. Bu çalısmada gıda, boya, kaplama ve kimya olmak üzere 6 degisik endüstriden alınan çamurların fiziksel ve kimyasal karakterizasyonu yapılmıstır. Bu amaçla arıtma çamurlarında bakılan parametreler, nem içerigi, organik madde ve karbonat yüzdeleri, elemental analiz, mineralojik tayinler ve major bilesenlerden olusmaktadır. Mineralojik tayinlerde XRD kullanılarak yapılan analizlerde kalsit (CaCO3) ve hidrokalumit (Ca2Al2O6Cl2.10H2O) minerallerine rastlanmıstır. Kalsit atıksu arıtımında çöktürme ve nötralizasyon amacıyla oldukça yaygın olarak kullanılan ve ucuz bir olmasıyla tercih edilen bir mineraldir. Gıda sanayiine ait olan numunede digerlerinden farklı olarak hidrokalumit minerali tespit edilmistir. Hidrokalumit yüksek adsorblama özelligiyle son yıllarda önem kazanmıs ticari bir mineraldir. Günümüzde arıtma çamurlarının tarımsal amaçlı kullanılmasına yönelik ulusal ve uluslararası belirlenmis olan standartlar bulunmaktadır. Analizler neticesinde elde edilen sonuçlar ülkemizde bu amaçla hazırlanan TKKY ve ABD tarafından hazırlanan EPA standartlarında belirlenen üst limitlerle kıyaslanmıstır. Sonuçlarda sınırı asan degerlere rastlanmamıstır.
Özet (Çeviri)
It is a quite a big problem to remove sewage sludge safely formed at waste water treatment plants. The characteristics of the sewage sludges change from one plant to another. For that reason it is not suitable to choose certain treatment disposal method for the sewage sludge. For that reason, it is important to know the characteristicsof the sludge. In this study, the physical and chemical properties of the sewage sludge samples collected from food, dye, plating and chemical industries were determined. For that purpose, moisture, organik matter and carbonate percent, elemental analyze, mineralogical analyses and major compounds analyses were carried out for the sewage sludge samples. The mineralogical analyses, using XRD method, showed there is calcite (CaCO3) and hydrocalumite (Ca2Al2O6Cl2.10H2O) minerals in sewage sludges. Calcite is a mineral which is often used for sedimentation and neutralization and is prefered for being cheap in waste water treatment. The sample taken from food industry had hydrocalumite mineral in the sludge sample. Hydrocalumite is one of the most important minerals used in the sludge treatment. At present, there are certain national and international specified standarts for sewage sludge disposal, such as agricaltural application. The results found were compared to max standards (TKKY and EPA) which are for agricultural application. None of the results were above the standarts.