Kesikli sistemde ve sürekli sistemde fosforla çapraz bağlanmış nişastanın reolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of rheological properties of starch cross-linked in batch and continous system
  1. Tez No: 203002
  2. Yazar: MELTEM KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SADIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Food Engineering, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada sürekli sistemde (ekstruder ile) ve kesikli sistemde nişastanın NaOH ve sodyum trimetafosfat ile çapraz bağlanması sağlanmış ve fosfor içeriği belirlenmiştir. %50 lik nişasta çözeltisinin pH 10 ayarlanıp sodyum trimetafosfat ilave edilmiştir. %10 nem kalana kadar 40 0C sıcaklıkta kurutulmuştur ve 130 0C sıcaklığa ısıtılmıştır reaksiyonun tamamlanması için 2 saat bu sıcaklıkta tutulmuştur. Aynı prosedür kontrol nişasta için NaOH ve sodyum trimetafosfat ilave edilmeden hazırlanmıştır. Değişik kesme hızlarında ısıtılmış nişastanın, kesikli sistemde ve sürekli sistemde geliştirilmiş nişasta çözeltisinin reolojik özellikleri koaksiyel silindirik viskozimetre kullanılarak ölçülmüştür. STMP ile reaksiyona girmiş nişastadaki fosfor miktarı kontrol nişastasındaki fosfor içeriğinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sürekli sistemde çapraz bağlanmış nişastanın viskozitesi kesikli sistemde çapraz bağlanmış nişastanın viskozitesinden daha düşük olduğu bulunmuştur. Kesikli sistemde ve sürekli sistemde çapraz bağlanmış nişastaların her ikisi de shear thinning özellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, starch was extruded with sodium hydroxide and sodium trimetaphosphate in order to cross-link it in an extruder and batch system and phosphorus content of samples have determined the pH of a 50% starch solution was adjusted to pH 10 and sodium trimetaphosphate was added. Starch dispersion was dried to 10% moisture in 40 0C and impregnated with sodium trimetaphosphate with cross-linking agent , heated to 1300C and held at this temperature for two hours to complete reaction. Control starch was prepared by same procedure described above except sodium trimetaphosphate and NaOH was not added to starch dispersion. The rheological properties of starch suspensions were measured at varying shear rates using a coaxial cylinder viscometer. Phosphorus content of starch that reacted with STMP was found higher the phosphorus content of control starch that shows phosphorus incorparated in to starch. Apparent viscosity of starch extruded at the extruder was found low then apparent viscosity of starch crosslinked in the batch sytem. Both starch cross-linked in the extruder and batch system showed shear thinning.