Farklı rezin simanların tam seramik restorasyonların rengi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of different resin cements on the color of all ceramic restorations
- Tez No: 535798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KOCACIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı; rezin simanların farklı tam seramik materyalleri olan lityum disilikat cam seramik IPS e.max Press (EMP) , zirkonyum ve alümina ile güçlendirilmiş In Ceram Zirconia (INZ) ve monolitik zirkonya materyali Prettau Zirconia (PRZ) ile üretilen restorasyonların sonuç rengi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada; EMP, INZ ve PRZ tam seramik materyallerinden 10 mm çapında 1 mm kalınlığında disk şeklinde materyaller üretilip 0,5 mm kalınlığında feldspatik seramikle veneerlenmiştir. Örnekler her grup için 10 adet olmak üzere toplamda 3 adet tam seramik grubu oluşturulmuştur. Tam seramik örneklerin ilk spektrofotometrik ölçümleri CIE L*a*b* renk sisteminde kaydedildikten sonra rezin simanların sonuç rengi üzerine etkisinin incelenmesi için 3M RelyX™ Unicem Aplicap (RS-1) rezin simanının; A2, A3 opak, translusent Panavia Clearfil™ SA Cement Plus (RS-2) rezin simanının A2, beyaz, translusent ve SDI seT (RS-3) rezin simanının; A2, beyaz opak, translusent renkleri için 0,2 mm kalınlığında disk şeklinde 10 adet olmak üzere toplam 9 adet rezin siman grubu oluşturuldu ve tam seramik örneklere optik olarak bağlandıktan sonra ikinci spektrofotometrik ölçümleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of resin cements on the final color of all ceramic materials which are; lithium disilicate glass ceramic IPS e.max Press (EMP), zirconium and alumina reinforced In Ceram Zirconia (INZ) and monolithic zirconia material Prettau Zirconia (PRZ). In this study; EMP, INZ and PRZ were produced 10 mm in diameter and 1 mm in thickness, shaped as disc and veneered with feldspathic porcelain in 0,5 mm thickness. There were 3 all ceramic groups which contains 10 samples for each. After initial spectrophotometric measurements of all ceramic samples where recorded as CIE L*a*b* color system, total of 9 resin cement groups were formed from 3M RelyX ™ Unicem Aplicap (RS-1); A2, A3 opaque, translucent; Panavia Clearfil ™ SA Cement Plus (RS-2) A2, white, translucent and SDI seT (RS-3) A2, white opaque, translucent colors. 10 disk-shaped samples were produced in 0,2 mm thickness for each resin cement group. Second spectrophotometric measurements were recorded after optical connection of all ceramic samples with resin cement samples.