Suramin ile sıçanda oluşturulan preeklampsi-benzeri sendromdaki değişiklikler üzerine nebivololün etkileri
The effects of nebivolol on the changes in suramin-induced preeclampsia-like syndrome in rats
  1. Tez No: 281267
  2. Yazar: SEBİLE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN RÜŞTÜ ONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pharmacy and Pharmacology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Suramin, gebe sıçanlarda anjiyojenezi inhibe ederek, plasental yetmezliğe neden olan defektif plasenta oluşumuna yol açmaktadır. Bu çalışmada sıçanlarda suramin ile oluşturulan preeklampsi-benzeri sendromda, uterus arterinin kontraktil yanıtlarında meydana gelen olası değişiklikler ve preeklampsinin neden olduğu fonksiyonel ve yapısal değişiklikler değerlendirildi ve bu değişiklikler üzerine bir ? -blokör ilaç olan nebivolol tedavisinin etkileri incelendi. Bu amaçla gebeliğin 10. ve 11. günlerinde suramin (100 mg/kg, intraperitoneal) enjeksiyonu yapıldı. Sıçanların kan basınçları günlük olarak takip edildi. Gebelik yirminci günde sonlandırılarak hayvanların plasenta, fetüs, idrar, böbrek ve uterus arterleri incelendi. Suramin verilen sıçanların kan basıncında artma ve idrarlarında proteinüri saptandı. Plasenta ve fetüs sayı ve ağırlıkları azaldı ve böbreklerinde akut tübüler nekroz gelişti. Uterus arterlerinde KCl kontraksiyonları değişmedi, fenilefrin, anjitotensin II, endotelin-1 ve prostaglandin F2? ile olan kasılmaların amplitüdleri arttı ve asetilkolin gevşemeleri azaldı. Nebivolol (1 mg/kg, subkütan, 10 gün) tedavisi kan basıncı ve idrarda protein düzeylerini azalttı, böbreklerde gelişen akut tübüler nekrozu kısmi olarak iyileştirdi, fetüs ve plasenta sayılarını ve ağırlıklarını artırdı. Uterus arterinde meydana gelen endotel disfonksiyonunu düzeltti. Suramin etkisiyle gelişen endotel disfonksiyonunun nitrik oksit (NO) aracılı olduğu düşünüldü. Bu bulgular direkt NO salıverici etkisi bulunan nebivololün bu özelliği ile endotel disfonksiyonunu düzelttiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Suramin, by inhibiting angiogenesis in pregnant rats, causes defective placentation which induces placental deficiency. It has been aimed to investigate the effects of nebivolol, which is a ? -blocker drug, on suramin-induced preeclampsia-like syndrome in rats. For this purpose, suramin (100 mg/kg, intraperitoneal) was injected on 10th and 11th days of pregnancy. Blood pressures of rats were observed daily. Pregnancies were terminated on the 20th day. Fetuses, placentae, kidneys, urine and functional contractile responses of uterine arteries were investigated. Increased blood pressures and proteinuria were detected in suramin-treated rats. Numbers and weights of fetuses and placentae were reduced. Acute tubuler necrosis was detected. Contractile responses to phenylephrine, angiotensin II, prostaglandin F2? and endothelin-1 were increased, while KCl-induced responses were not altered. Acetylcholine-induced relaxations were inhibited. Nebivolol treatment (1 mg/kg, subcutaneously 10 days) reduced the increased blood pressures and proteinurea, partially improved acute tubular necrosis in the kidneys, increased numbers and weights of fetuses and placentae. Nebivolol restored endothelial dysfunction in uterine artery. In preeclampsia-like syndrome induced by suramin, nitric oxide (NO) appears to have a significant role in the pathogenesis of endothelial dysfunction in uterine arteries. These findings suggest that nebivolol restores suramin-induced alterations in this model by its NO producing effect.