Hipoalerjenik akrilik kaide maddelerinin fibroblastlar üzerinde apoptoz ve nekroza dayalı sitotoksisite değerlerinin incelenmesi.
İnvestigation of apoptotic and necrotic effects of hypoallergenic denture base materials on fibroblast cells
- Tez No: 203056
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Diş Hekimliği, Biology, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde kaide maddelerinin hücre proliferasyon oranlarını belirlemek amacı ile MTT testi ve biyolojik sistem olarak 3T3 fare fibroblast hücreleri kullanılmıştır. Hipoalerjenik olarak takdim edilen ve PMMA içermeyen kaide maddeleri hem birbirleri ile hem de PMMA içeren kaide maddeleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar tüm test maddelerinden 24 ve 48 saat süreleri sonunda elde edilen ekstraktların; farklı konsantrasyonları ve farklı inkübasyon süreleri sonunda elde edilen MTT sonuçları ile yapılmıştır. Sonuç olarak tüm materyallerin 24 saatlik ekstraktlarının daha etkili sitotoksisite sergiledikleri ve sitotoksisitelerin inkübasyon zamanına bağlı olarak arttığı fakat bu artışın istatiksel olarak anlamlı olmadığı, ilk 24 saatlik inkübasyon sonucu hücreler üzerinde daha etkili bir şekilde ölüm meydana getirdiği tespit edilmiştir. Kaide maddelerinin birbirleri arasında yapılan karşılaştırma sonucunda en sitotoksik etkiyi gösteren maddenin QC 20 olduğu daha sonra sırası ile Puran HC, Acron MC ve Promysan Star olduğu tespit edilmiştir.Araştırmamızın ikinci bölümünde materyallerin hücreler üzerindeki apoptotik etkileri TUNEL yöntemi kullanılarak incelendi. Sonuç olarak materyallerin apoptotik indeksleri büyükten küçüğe doğru, QC 20, Puran HC, Acron MC ve Promysan Star olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, MTT assay was used to evaluate the cell death rates caused by the denture base materials and 3T3 mouse fibroblasts were used as a biological system. PMMA free hypoallergenic denture base materials compared to each other and also PMMA based denture base materials. Comparisons were done with the MTT results of eluates which were derived from all the test materials in different concentrations and incubation times after 24 and 48 hours.As a result 24 hour eluates of all materials exhibited strong cytotoxicity and cytotoxicity increases with the time but this increasing was not statiscally significant. The results of the comparisions which were done with all test materials each other; QC 20, Puran HC, Acron MC and Promysan Star.respectively.In the second part of the study, the apoptotic effects of the materials was detected, for this detection TUNEL assay was used. As a result, the apoptotical index of the materials was found from highest to lowest; QC 20, Puran HC, Acron MC and Promysan Star.