Biyolojik önemi olan bazı yeni indol türevi bileşiklerin sentezlenmeleri, yapı aydınlatmaları ve antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesi
Synthesis, structure elucidation and antioxidant activity evaluation of biologically important indole derivatives
- Tez No: 203057
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL SÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Oksidatif stres nedeniyle artan reaktif oksijen türleri (ROT), kardiyovasküler, nörodejeneratif ve otoimmün gibi bazı hastalıkların olusumundan sorumlu tutulmaktadır. Enzimatik ve nonenzimatik antioksidanlar çesitli mekanizmalarla biyolojik moleküllerin oksidatif hasarını önlemeye çalısır. Endojen bir hormon olan melatonin pineal bezinden geceleri salgılanır ve uyku gibi biyolojik ritmi düzenler. Melatonin ve metabolitleri ROT/RAT ları basarı ile yakalayabilen çok etkili serbest radikal yakalayıcı olarak gösterilmektedir. Melatoninin kısıtlı biyoyararlılıgı ve çok kısa olan yarılanma ömrü gibi farmakokinetik davranısları nedeniyle, en yüksek aktivite ve en düsük yan etkiye sahip yeni antioksidan bilesikler arastırılmaktadır. Bu tez çalısmasında on tanesi yeni (1c-1j, 1m, 1ö), diger altı tanesi daha önceden sentezlenmis toplam on altı melatonin analogu indol türevi bilesik sentezlenmis ve IR, NMR, Mass spektrometresi ve elementel analiz ile yapısı aydınlatılmıstır. Sentezi yapılan bilesikler asagıdaki gibi listelenebilir. 1H-ndol-3-karboksaldehit fenilhidrazon (1a) 1H-ndol-3-karboksaldehit (4-bromofenil)hidrazon (1b) 1H-ndol-3-karboksaldehit (4-florofenil)hidrazon (1c) 1H-ndol-3-karboksaldehit (4-klorofenil)hidrazon (1d) 1H-ndol-3-karboksaldehit (3,4-diklorofenil)hidrazon (1e) 5-Bromo-1H-indol-3-karboksaldehit fenilhidrazon (1f) 5-Bromo-1H-indol-3-karboksaldehit (4-bromofenil)hidrazon (1g) 5-Bromo-1H-indol-3-karboksaldehit (4-florofenil)hidrazon (1h) 5-Bromo-1H-indol-3-karboksaldehit (4-klorofenil)hidrazon (1i) 5-Bromo-1H-indol-3-karboksaldehit (3,4-diklorofenil)hidrazon (1j) N-(4metoksibenzoil)-N'-(indolil-3-metilen)-hidrazin (1k) 1H-ndol-3-karboksaldehit izonikotinoilhidrazon (1l) N-(4metoksibenzoil)-N'-(5-Bromo-indolil-3-metilen)-hidrazin (1m) 5-Bromo-1H-ndol-3-karboksaldehit izonikotinoilhidrazon (1n) N,N'-bis-(1H-indol-3-ilmetilen)-hidrazin (1o) N,N'-bis-(5-bromo-1H-indol-3-ilmetilen)-hidrazin (1ö) Sentezlenen bilesiklerin antioksidan aktivitelerini arastırmak ve melatonin ile karsılastırmak için DPPH ve süperoksit radikali yakalama aktiviteleri test edilmistir. Sonuçlara göre 1a-1j arasında yer alan bilesikler 10-3 M ve 10-4 M konsantrasyonda çok iyi aktivite göstermistir. Bu bilesiklerin serbest radikal yakalama kapasiteleri melatoninden dikkat çekici bir sekilde yüksek bulunmustur. Bütün aktif türevlerin yapısında halojen atomu tasıması dikkat çekmektedir. Genellikle indol halkasının 5. konumunda ve yan zincirde, aromatik fenil halkasında iki halojen bulunduran türevlerin aktif oldukları gözlenmistir. (1ö hariç) ndol halkasında yada aromatik halkada tek bir halojen içeren yada hiç halojen içermeyen bilesiklerde ise ya hiç aktivite gözlenmemis yada düsük aktivite gözlenmistir. Anahtar Kelimeler : melatonin, indol türevleri, sentez, antioksidan aktivite
Özet (Çeviri)
Increased levels of ROS due to oxidative stress have been found responsible in the progress of certain diseases such as cardiovascular, neurodegenerative and autoimmune diseases. Antioxidants, both enzymatic and non-enzymatic, prevent oxidative damage to biological molecules by various mechanisms. An endogenous hormone melatonin, secretory product of the pineal gland, is released at night to modulate circadian rhythms including sleepiness and regulating body temperature, and is generally used to protect neurological systems from the severe actions of free radicals occurred by oxidative stress. Therefore, melatonin and its metabolites successively scavenge ROS/RNS which are referred to very hazardous free radicals. Due to the limitations of pharmacokinetic behaviour of melatonin such as lower bioavailability and short plasma half-life after oral administration, new antioxidant compounds are required to possess relatively higher free radical scavenging activities than melatonin. This thesis consists of synthesis, structure elucidation (IR, NMR, Mass spectrometry, and elemental analyses) and biological activity studies of ten novel melatonin derivatives (1c-1j, 1m, 1ö) out of sixteen compounds in which the later six compounds were previously synthesized. The list of compounds synthesized in this thesis is listed below. 1H-Indole-3-carboxaldehyde phenylhydrazone (1a) 1H-Indole-3-carboxaldehyde (4-bromophenyl)hydrazone (1b) 1H-Indole-3-carboxaldehyde (4-flourophenyl)hydrazone (1c) 1H-Indole-3-carboxaldehyde (4-chlorophenyl)hydrazone (1d) 1H-Indole-3-carboxaldehyde (3,4-chlorophenyl)hydrazone (1e) 5-Bromo-1H-indole-3-carboxaldehyde phenylhydrazone (1f) 5-Bromo-1H-indole-3-carboxaldehyde (4-bromophenyl)hydrazone (1g) 5-Bromo-1H-indole-3-carboxaldehyde (4-flourophenyl)hydrazone (1h) 5-Bromo-1H-indole-3-carboxaldehyde (4-chlorophenyl)hydrazone (1i) 5-Bromo-1H-indole-3-carboxaldehyde (3,4-dichlorophenyl)hydrazone (1j) N-(4-methoxybenzoyl)-N?-(indolyl-3-methylene)-hydrazine (1k) 1H-Indole-3-carboxaldehyde isonicotinoylhydrazone (1l) N-(4-methoxybenzoyl)-N?-(5-Bromo-indolyl-3-methylene)-hydrazine (1m) 5-Bromo-1H-Indole-3-carboxaldehyde isonicotinoylhydrazone (1n) N,N?-bis-(1H-indole-3-ylmethylene)-hydrazine (1o) N,N?-bis-(5-bromo-1H-indole-3-ylmethylene)-hydrazine (1ö) In order to investigate the antioxidant activities of the synthesized compounds, the DPPH and superoxide radical scavenging activity studies were performed. The results compared to melatonin and vitamin E to those with synthesized compounds, indicated that 1a-1j showed significantly higher free radical scavenging activities at 10-3 M and 10-4 M concentrations when compared to melatonin. It is noteworthy that all the active compounds contain unique molecular patterns related to location of halogen atoms within the molecules. Generally, it can be said that the activity pattern might express the halogens which are mostly located at the 5th position of indole ring and the aromatic phenyl ring of the side chain (carboxaldehyde phenyl hydrazone), respectively, except 1ö consists of bis-indole moiety which is considered as halogen-located of indole-ring pattern. The compounds having only one halogen atom at the indole phenyl ring, and either no halogens at both aromatic rings nor substituents other than halogens showed lower or no biological activities. Key words : melatonin, indole derivatives, synthesis, antioxidant activity