Ankara'daki merkez ilköğretim okullarında görevli beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme tekniklerinin uygulanışına ilişkin görüşleri
Physical education and sports teachers working in primary schools in Ankara views on application of measurement and evaluation techniques
- Tez No: 203109
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalısmanın amacı Ankaradaki merkez ilkögretim okullarında görevli beden egitimi ögretmenlerinin ölçme ve degerlendirme tekniklerinin uygulanısına iliskin görüslerini saptamaktır. Bunun yanısıra ögretmenlerin bireysel özellikleri ile anketteki görüslere katılım düzeylerinin arastırılmasıdır. Çalısma 2006-2007 egitim ögretim yılında gerçeklesmistir. Çalısmaya 160 beden egitimi ögretmeni katılmıstır. Ögretmenlerinin ölçme degerlendirme tekniklerinin uygulanısına iliskin görüslerini almak için likert tipi anket uygulanmıstır. Bunlara ek olarak, ögretmenlerin haftalık ders saati, dersine girilen sınıf sayısı, dersine girilen ortalama ögrenci sayısı, çalısılan kurumda bulunan toplam beden egitimi ögretmeni sayıları göz önünde bulundurularak, bu degiskenlerin katılımcıların görüsleri ile olan iliskisini anlamaya yönelik olarak sonuçlar elde edilmistir. Çalısmada elde edilen sonuçlar beden egitimi ögretmenlerinin anketteki görüslere ?her zaman? katıldıklarını belirtmislerdir. Çalısmaya katılan ögretmenlerin demografik özellikleri ile anketteki görüsleri karsılastırıldıgında yas, kıdem, ögrenim durumu, hizmetiçi egitim alıp almadıkları bakımından anlamlı bir fark çıkmıstır (p 0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to assess the views of physical education teachers working in primary school in centre of Ankara towards measurement and evaluation applications. The views are also examined as a function of demographic variables including age, gender, length of working, in-service training, and education level. The study was conducted on 2006-2007 academic year. 160 physical education teachers working in the public primary schools participated in the study. Likert scale instrument was used to collect data. In addition, Pearson Product Moments Correlation Coefficient was performed to find out the relationship among teachers? views toward measurement and evaluation application and their working load (weekly hours), number of the classes they offer a course, number of the students they offer a course, number of the colleagues. Results showed that teachers participated in the study were `strongly agree? to the views including the scales regarding measurement and evaluation application. Findings demonstrated that there was a significant difference of the views of physical education teachers in terms of their age, length of working, education level, and in-service training program (p 0.05).