Tekrarlanan fırınlama işlemleri uygulanan farklı yapıdaki dental seramiklerde, değişik parlatma yöntemlerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin, atomik kuvvet mikroskobu ve profilometre ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of different polishing techniques on the surface roughness of dental ceramics subjected to repeated firings by atomic force microscope and profilometer
- Tez No: 203128
- Danışmanlar: DOÇ.DR. PELİN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalısmanın amacı, degisik parlatma yöntemleri uygulanmıs, farklı yapıdaki dental seramiklerde, tekrarlanan fırınlamalar boyunca, yüzey pürüzlülügünde meydana gelen degisimin degerlendirilmesidir. Çalısmamızda; dental seramiklerde yüzey pürüzsüzlügü saglamak için en uygun yöntemin ne oldugunu ortaya çıkarmak, mekanik parlatmayı diger yöntemlerle kıyaslamak, farklı yapıdaki dental seramiklerde yüzey pürüzlülügünün ne ölçüde degistigini bulmak, tekrarlanan fırınlamaların yüzeye etkisini incelemek ve son olarak, AFM'nun dental seramiklerde yüzey pürüzlülügü degerlendirme yöntemi olarak ne ölçüde kullanılabilecegine ısık tutmak hedefleri amaçlanmıstır. Çalısmada, farklı yapıdaki üç seramikten (feldspatik, lösitle güçlendirilmis feldspatik ve lityum disilikatla güçlendirilmis feldspatik) toplam 63 örnek hazırlandı. Örnekler, 10 mm çapında ve 2 mm kalınlıgında disk seklinde yapıldı. Üç ana grup olusturuldu. Her grupta esit sayıda (21 adet) porselen örnegi mevcuttu. Birinci gruptaki porselen örneklere glaze, ikinci gruptakilere natural glaze ve üçüncü gruptakilere mekanik parlatma islemleri uygulandı. Her alt gruptaki örnek sayısı (n) 7'dir. Örneklerde kontrol amaçlı yüzey pürüzlülügü ölçümleri alındıktan sonra, tekrarlanan fırınlamalar uygulandı. 1. ve 2. grupta, 1., 3., 5. ve 7. ek fırınlama; 3. grupta ise kontrol + parlatma, 1. ek fırınlama + parlatma, 3. ek fırınlama + parlatma, 5. ek fırınlama + parlatma ve 7. ek fırınlama + parlatma asamalarında tekrar yüzey pürüzlülügü ölçümleri alındı. Bu amaçla, Perthometer M2 profilometre ve Solver Pro AFM cihazları kullanıldı. Bütün örneklerde profilometre ile ortalama yüzey pürüzlülügü degeri olan Ra saptandı. Her alt gruptan bir örnek seçildi ve her asamada aynı örnek üzerinden AFM ile 3 boyutlu topografik görüntüler kaydedildi. Profilometre incelemesinin istatistiksel analizi tekrarlanan ölçümlü varyans analizi teknigiyle gerçeklestirildi. Ortalamalar arasındaki farkların tesadüften ileri gelmedigi ise Duncan testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the change in surface roughness of different dental ceramics polished with different polishing techniques during repeated firings. In our study, to find the most accurate method for obtaining surface smoothness of dental ceramics, to compare the advantages of mechanical polishing rather than other methods, to evaluate the difference of surface roughness of different dental ceramics, to examine the effect of repeated firings on surface of ceramics and lastly, to determine the use of Atomic Force Microscope for evaluating the surface roughness of dental ceramics were studied. In this study 63 samples of different ceramics (feldspathic, leucite reinforced feldspathic and lithium disilicate reinforced feldspathic) were prepared. The samples were 10 mm in radius and 2 mm wide. 3 main groups were accustomed. Each group had 21 samples. First group of samples were glazed, second group of samples were natural-glazed and third group of samples were mechanically polished. Each group is then divided to 3 subgroups of 7 samples (n=7). Surface roughness was measured before the process as control. Then repeated firings were carried on. In 1st and 2nd group surface roughness was measured after 1., 3., 5. and 7. firings and in 3rd group surface roughness was measured after control + polishing, 1. firing + polishing, 3. firing + polishing, 5. firing + polishing and 7. firing + polishing. Perthometer M2 profilometer and Solver Pro Atomic Force Microscope devices were used. Average surface roughness value Ra is calculated for every sample by profilometer. Statistical analysis was done by repeated measures of variance analysis. Coinsideces between mean values are eleminated by Duncan test.