Hormon reseptörü negatif ve her-2 negatif meme kanserli hastalarla hormon reseptörü negatif ve her-2 pozitif meme kanserli hastaların demografik, patolojik ve klinik özelliklerinin karşılaştırılması
Demographic, pathologigal and clinical features of patients with hormon receptor negative and her?2 negative breast cancer compared with patients with hormon receptor negative and her?2 positive breast cancer
- Tez No: 203191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARAGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Meme kanseri heterojen bir hastalıktır ve halen bazı alt gruplar kötü klinik seyresahiptir. Bu retrospektif çalışmanın amacı hormon reseptör negatif hastalar arasında HER?2pozitif ve negatif meme kanserli hastaların farklı demografik, patolojik ve klinik seyire sahipolup olmadığını araştırmaktır.Bin dokuz yüz doksan dokuz ve 2006 yılları arasında, hormon reseptör negatif memekanserli hastalara içinde HER?2 durumu bilinen 91 hastanın demografik, patolojik, kliniközellikleri ve sağkalım sonuçları incelendi.Yaş, çocuk doğurma yaşı, çocuk sayısı, menopoz yaşı ve beden kitle oranı gibidemografik özellikler iki grup arasında farklı değilken, HER?2 negatif hastalar HER?2 pozitifhastalardan daha fazla meme kanserli aile öyküsüne sahipti (sırasıyla, %13.2' karşı 0%,p=0.091). Sadece 3 hastada tanı sırasında ileri evre hastalık vardı. Altı hasta cerrahiden sonrabaşka tedavi seçeneklerine onay vermedi. Toplam 83 hasta neoadjuvan (n:9) ve adjuvan(n:83) kemoterapi aldı. Kırk bir (%46.6) hastada yineleme gelişti. Tümör çapı, tutulmuşaksiller lenf nodu sayısı erken evre meme kanserli hastalar arsında yinelemeyle anlamlıilişkiye sahipti. HER?2, tümör gradı, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon vemenopozal durum yineleme ile ilişkili bulunmadı. Tümör çapı (p=0.042) ve tutulmuş aksillerlenf nodu sayısı (p=0.001) hastalıksız sağkalım için bağımsız prognostik faktörlerdi, diğerfaktörler prognostik faktör olarak bulunmadı. İleri evre HER?2 pozitif hastalarda daha sıkbeyin metastazı oluşmasına eğilim vardı (p=0.052). Taksanlara objektif yanıt HER?2pozitif hastalarda daha düşük olma eğiliminde idi (p=0.071). Genel sağkalım için çokdeğişkenli analizde bağımsız prognostik faktör saptanmadı. Tek değişkenli analizde tutulmuşaksiller lenf nodu sayısı (p=0.004) ve HER?2 durumu (p=0.043) genel sağkalım üzerine etkili44faktörler olarak bulundu.Sonuç olarak, hormon reseptör negatif meme kanserli hastalardan HER?2 pozitif venegatif hastalar arasında bazı farklar vardır. Bu grup hastalar farklı stratejilerle takip ve tedaviedilmelidir. HER?2 negatif hastalar rutin genetik danışmanlık almalıdır. HER?2 pozitifhastalar profilaktik kraniyal radyoterapi için aday olabilir. HER?2 pozitif hastalar en az HER?2 negatif hastalar kadar sistemik tedavilere dirençlidir. Her iki grubun yeni etkin tedavistratejilerine ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a heterogeneous disease and some subgroups have stili poor clinicalcoure. The aim of this retrospective study was to investigate whether HER-2 positive andnegative patients among hormon receptor negative breast cancer patients have differentdemographic and pathologic features, and different clinical course.Demographics, pathologic and clinical features and survival results were reviewed in91 hormon receptor negative breast cancer patients with known HER-2 status between 2001and 2006. Sixty-eigth patients were HER-2 negative and 23 patients were HER-2 positive.While demograpfıcs such as age, childbearing-age, parity, menoposal age, body-massindexwere not dififerent among groups, HER-2 negative patients have more family historywith breast cancer than HER-2 positive patients (13.2% versus 0%, P = 0.091, respectively)Only three patients have advanced disease at diagnosis. Six patients did not give consent toother modalities after surgery. Totally 83 patients received neoadjuvant (n: 9) or adjuvant (n:74) chemotherapy. Forty-one (46.6%) patients recurred. Tumor size and involved axillarylymph node number have a significant association with recurrence in early breast cancerpatients (p=0.042 and p=0.001, respectively). HER-2, tumor grade, lymphovascular invasion,perineural invasion and menoposal status were not found associated with recurrence. involved46axillary lymph node number (p=0.04), but other factors were independent prognostic factorsfor disease-free survival. There was a trend for more brain metastasis in HER-2 positivepatients than HER-2 negtive patients (p=0.052). There was a trend toward significantly lowobjective response to taxanes in HER-2 positive patients (p=0.071). independent prognosticfactors were not obtained with multivariate analysis for overall survival; but involvedaxillary lymph node number (p=0.004) and HER status (p=0.043) were obtained as factorsaffecting on overall survivalin univariate analysis.In conclusion, there are some differences between HER-negative and HER positivebreast cancer patients. These groups? patients should be followed and treated withdifferent strategies. ``Triple?? negative patients should be routinely received geneticcounselling. HER-2 positive patients may be candidate for prophylactic cranial radiotherapy.HER-2 positive patients are at least as resistant as to systemic therapy in HER-2 negativepatients. Both groups need to new effective therapy strategies.