Penisilin modeli epilepside karnozinin anatiepileptik ilaçlarla etkileşimi
Interaction of carnosine with antiepileptic drugs in penicillin model of epilepsy
  1. Tez No: 301201
  2. Yazar: ALİYE ERGUVAN ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BAĞIRICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Epilepsi, bir grup nöronun ani ve geçici patlamalarıyla karakterize, yaygın, kompleks ve sıklıkla kronik nörolojik bir hastalıktır. Epileptojenik mekanizmaları araştırmak için çeşitli genetik ve indüklenmiş hayvan modelleri geliştirilmiştir. Penisilinin sistemik veya fokal uygulanması bu modellerden biridir. Penisilin bir GABAA reseptör antagonisti olup, lokal olarak uygulanınca epileptik odak meydana getirmektedir. Karnozin (beta-alanil-L-histidin), memelilerde kas ve beyni de içeren dokularda yaygın olarak bulunan, doğal bir dipeptiddir. Karnozin bazı deneysel epilepsi modellerinde nöbetlere karşı önemli koruma sağlamaktadır.Sunulan çalışmada, penisilinle oluşturulan epileptiform aktivitede karnozinin antiepileptiklerle kombinasyonunun etkileri araştırıldı. Deneylerde 200-250 g ağırlığında dişi albino Wistar sıçanlar kullanıldı. Epileptik aktivite oluşturmak için, uretan anestezisi altında 500 IU Penisilin G intraserebroventriküler olarak uygulandı. Karnozin 500 mg/kg, fenitoin 60 mg/kg ve valproik asit 300 mg/kg dozlarda penisilin enjeksiyonundan 30 dakika önce intraperitoneal olarak uygulandı. Levetirasetam ise 40 mg/kg olarak penisilin enjeksiyonundan 60 dakika önce intraperitoneal olarak verildi.Karnozin ve antiepileptik ilaçlar tek başlarına uygulandıklarında epileptik aktivitenin spike frekanslarını anlamlı bir biçimde azalttı (p0.05). Elde edilen veriler doğrultusunda penisilin modeli epilepside karnozin ve kullanılan antiepileptikler arasında sinerjik bir etkileşim olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common, complex and often chronic neurological disorder characterised by sudden and temporary bursts of a group of neurons . Various genetic or induced animal models have been developed to study epileptogenic mechanisms. Systemic or focal application of penicilin is one of these models. Penicillin is a GABAA receptor antagonist and produces an epileptic focus when locally administered. Carnosine (beta-alanyl-L-histidine), is a natural dipeptide, widely distributed in tissues including the muscle and brain in mammals. Carnosine provides a significant protection against seizures in some experimental models of epilepsy.In the present study, we investigated the effects of combination of carnosine and antiepileptic drugs on the penicillin induced epileptiform activity. Wistar albino female rats weighing 200-250 g were used in the experiments. Under urethane anesthesia, 500 IU Penicillin G was applied intracereboventricularly to generate epileptic activity. Phenytoin, valproic acide and levetiracetam were used as the antiepileptic drugs. Carnosine 500 mg/kg, phenytoine 60 mg/kg and valproic acide 300 mg/kg were applied intraperitoneally 30 minutes before penicillin injection. Levetiracetam 40 mg/kg was given intraperitoneally 60 minutes before penicillin injection.When carnosine and the antiepileptics were applied alone they reduced the spike frequencies of the epileptiform activity significantly (p0.05). In accordance with the acquired data, it is concluded that there is not a synergistic interaction between carnosine and current antiepileptics in the penicillin model of epilepsy.