Metabolik sendromlu hastalarda serum total sialik asid, hassas C-reaktif protein ve prokalsitonin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum total sialic acid, high sensitive C-reactive protein and procalcitonin levels in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 203209
  2. Yazar: HÜLYA ÇELTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA SÜER GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Metabolik sendrom, inflamatuvar sürecin rol oynadığı bir hastalık olup, akut faz yanıtını oluşturan bazı markerler bu hastalığın tanısında değerli olabilir.Bu çalışmanın amacı, metabolik sendromlu hastalarda serum prokalsitonin, total sialik asid ve hassas C-reaktif protein düzeylerini birlikte inceleyerek metabolik sendromun tanısında biyokimyasal belirteç olarak rollerini değerlendirmektir.Çalışmamıza yeni metabolik sendrom tanısı alan 30-60 yaş arası 45 metabolik sendromlu olgu ve 31 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Metabolik sendrom tanısı ?The İnternational Diabetes Federation? kriterlerine göre konuldu.Serum total sialik asid düzeyleri metabolik sendromlu hasta grubunda kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti (p0.05).Hasta grubunda total sialik asid ile vücut kitle indeksi (p=0.009), insülin (p=0.001) ve ?Homeostasis Model Assesment? indeksi (p=0.014) arasında pozitif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a disease which occurs as part of an inflammatory process. Some biochemical markers that form the acute phase response may be valuable for the diagnosis of the syndrome.The aim of the study is to evaluate the levels of serum procalcitonin, serum total sialic asid and high sentitive C-rective protein in patients with metabolic syndrome and to determine their roles as biochemical markers for the diagnosis of metabolic syndrome.In this study, 45 cases aged between 30-60 years old who were recently diagnosed as having metabolic syndrome and 31 healthy control cases were included. Metabolic syndrome was diagnosed according to The International Diabetes Federation criteria.Serum total sialic acid levels in patients with metabolic syndrome were significantly higher than those in control group (p0.05).In the patient group, there was a positive correlation between total sialic acid levels and body mass index (p=0.009), insulin (p=0.001) and Homeostasis Model Assesment index (p=0.014).