Akut koroner sendrom'lu hastalarda matriks metalloproteinaz-1 (MMP-1), doku inhibitörü (TIMP-1) ve oksideldl'nin koroner anjiografi bulguları ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluating the relationship of matrix metalloproteinase-1 (MMP-1), tissue inhibitor (TIMP-1) and oxidized LDL with coronary angiography results in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 203211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR AKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Stabil olmayan göğüs ağrısından akut miyokard enfarktüsüne (AMI) kadar değişebilen farklı klinik tablolarla karşımıza çıkan akut koroner sendrom (AKS)'un gelişiminde bir takım inflamatuvar süreçlerle birlikte aterosklerotik plak oluşumu rol almaktadır. Farklı tipteki matriks metalloproteinazlar (MMP), doku inhibitörleri ve OksLDL'nin bu inflamatuvar süreçte ve gelişen iskemi-reperfüzyon hasarının farklı aşamalarında yer aldığı ileri sürülmektedir. Ancak günümüzde koroner reperfüzyonun ilk dakikalarında erken ölümcül hasar oluşturduğu ileri sürülen MMP-1 ve OksLDL arasındaki ilişki ve bunların miyokardial hasar oluşumu sürecindeki değişimleri tam olarak açıklığa kavuşmamıştır.Çalışmamızda MMP-1, doku inhibitörü (TIMP-1) ve OksLDL'in AKS'deki tanısal ve prognostik değerlerini belirlemek amacı ile klinik olarak stabil anjina, anstabil anjina ve AMI tanısı almış 39 hastadan ve kardiyojenik problemi olmayan 17 kişiden oluşan kontrol grubundan alınan kan örneklerinde analizler ELISA yöntemi ile gerçekleştirildi. Tüm parametreler diğer kardiyak belirteçler ile kıyaslama yapılarak, koroner anjiyografi bulguları ile birlikte değerlendirildi. İlk periferik kan örnekleri hastaneye başvurduktan sonraki 6.-12. saat arasında, ikinci örnekler ise ilk örnekten sonraki 18.-36. saatler arasında alındı.
Özet (Çeviri)
The formation of atherosclerotic plague with some inflammatory processes plays a role in the development of acute coronary syndrome which occurs with variable clinical diseases changing from unstable angina pectoris to acute myocardial infarction. It has been suggested that different subgroups of matrix metalloproteinases, tissue inhibitors and oxidized LDL were included in these inflammatory processes and seperate pathways of developing ischaemia-reperfusion injury. Today, the relation between MMP-1 and OxLDL which are proposed to constitute early mortal injuries in the first minutes of coronary reperfusion and their changes in myocardial injury process is not clarified yet.In our study to determine the value of MMP-1, TIMP-1 and OxLDL in diagnosis and prognosis of patients with ACS, the assays in blood samples that have been collected from 39 patients with the diagnosis of stable angina, unstable angina, acute myocardial infarction and 17 people forming the control group who had no cardiovascular diseases were studied with ELISA. First blood samples were collected 6.-12. hours after registration and second samples were collected 18.-36. hours after the first samples. All samples were taken before coronary angiography. MMP-1, TIMP-1 and OxLDL were compared to coronary angiography results and the other cardiac markers.