Sağlıklı term bebeklerde tiroid hacmi ve tiroid kan akımı parametrelerinin belirlenmesi
Detection of the thyroid volumes and thyroid blood flow parameters in helathy term newborns
  1. Tez No: 248989
  2. Yazar: ALPARSLAN TONBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.MANSUR TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tiroid hastalıklarının tanısında tiroid ultrasonografisi vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Çeşitli tiroid hastalıklarında tiroid bezi hipoplazik ya da hiperplazik olabilmektedir. Bu nedenle tiroid hacminin normal olup olmadığının değerlendirilmesi tiroid hastalıklarına yaklaşımda kolaylık sağlar. Dünyada bir çok ülkede tiroid hacmi ile ilgili referans değerler belirlenmiş olmakla birlikte, bu değerler ülkeden ülkeye ciddi farklılıklar göstermektedir. Ülkemizde de yapılan çalışmalar vardır fakat geniş bir coğrafyaya sahip bir ülke için az sayıdadır.Doppler US ile tiroid kan akımı parametreleri ölçümü, yetişkinlerde graves hastalığı, tiroid nodülü, maligniteler, tirotoksikoz ayırıcı tanısı gibi bir çok konuda klinisyene yardımcı olmaktadır. Yenidoğanlarda henüz bu konuda yapılmış çalışmalar yoktur. Bizim bu çalışmadaki amaçlarımızdan birisi sağlıklı term bebeklerde tiroid hacimlerinin normal değerlerinin belirlenmesi, bir diğer ise tiroid kan akımı parametrelerinin yenidoğandaki normal değerlerini belirlemek ve bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır.Çalışmaya sağlıklı term bebekler alındı. Sonuçları etkileyebilecek hastalığı olan ya da annede tiroid hastalığı, antitiroid ilaç kullanma öyküsü olan bebekler çalışmadan dışlandı.Tiroid hacmi elipsoid yöntemle ölçüldü (uzunluk x derinlik x genişlik x ?/6). Her iki lob ayrı ayrı hesaplandıktan sonra ikisin toplamı ile toplam tiroid hacmi bulundu. Ortalama değerleri ve persentil değerleri oluşturuldu. Kan akımı parametreleri (Pik sistolik velosite, end diastolik velosite, rezistif indeks ve pulsatilite indeksi) doppler ultrasonografi ile otomatik olarak elde edildi.Çalışmamızda ortalama tiroid hacmi 0,76 ± 0,20 ml olarak bulundu. Pik sistolik velosite ortalama sağda 15,24 cm/sn, solda 15,47 cm/sn ölçüldü. Diğer parametreler de ölçülerek kaydedildi.Sonuç olarak, ülkemizde sınırlı sayıda inceleme bulunan yenidoğan döneminde tiroid volümünün normal değerleri tespit edilmiş, persentil değerleri oluşturulmuştur. Yenidoğanlarda ilk kez tiroid kan akımı parametreleri ölçülmüş ve normal değerleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thyroid ultrasonography has an important role on the assesment and diagnosis of the thyroid diseases. The thyroid gland may be hyperplastic or hypoplastic in various thyroid diseases. Thus, measurment of the thyroid volume provide convenience for the evaluation of the thyroid diseases. Alhtough thyroid volume references in newborns have been determined in many countries, these values may differ in distinct countries. There are also few studies in our country but theese studies are not enough since Turkey has a large geography. One of our objective in this study is to determine the normal values of thyroid volume in healthy term newborns.Measurement of the thyroid blood flow parameters with doppler ultrasound assists to the clinicians in some diseases in adult patients (e.g Graves disease, thyroid nodules, malignancies). There is no study yet for newborns on this issue. Another aim of this study is to measure the normal values of the neonatal thyroid blood flow parameters and to encourage for the practice of doppler ultrasound in newborns.Healthy term newborns were included in this study. The babies who have serious disases and maternal thyroid disorders or maternal usage of anti thyroid drugs are excluded.Thyroid volume was measured by ellipsoid method (length x, width x, depth x ?/6). After calculating the volumes of each lob seperately, the total thyroid volume is found by the addition of the calculated values. The mean and percentile values were calculated. Blood flow parameters (peak systolic velocity, end diastolic velocity, resistance index and pulsatility index) were obtained automatically by Doppler ultrasound.The mean thyroid volume was 0,76 ± 0,20 ml in our study. Mean systolic velocity was measured 15,24 cm/sc in right lobe and 15,47 cm/sc in left lobe. Other parameters were measured and recorded.In conclusion, the normal values of the thyroid volumes in the neonatal period have been identified and percentile values was formed for our country which has a limited number of observations. Thyroid blood flow parameters and normal values were measured and recorded for the first time in neonates.